Na brzuchu

Na atlantyckim wybrzeżu w Chapel Porth (Kornwalia, Wielka Brytania) każdego roku we wrześniu spotykają się surfujący na brzuchu entuzjaści fal. Startują oni w charytatywnych zawodach, używając tradycyjnych, często dosyć starych, desek. Pozycja leżąca jest zgodna z pierwszymi przekazami na temat sposobu surfowania, pochodzącymi z przełomu XIX i XX w. Zawody w Chapel Porth upamiętniają bowiem początek historii surfingu na Wyspach, która trwa już ponad wiek, a od 1920 to właśnie Kornwalia jest mekką lokalnych surferów.
W tym roku w Chapel Porth spotkało się ponad stu surferów, w różnym wieku i prezentujących bardzo zróżnicowany poziom umiejętności. (30 fotografii)

1. WIELKA BRYTANIA, St. Agnes, 6 września 2009: Surfer pływający w pozycji leżącej na brzuchu, wraz ze swoją deską na plaży Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

2. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Widzowie i zawodnicy zebrani na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

3. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferzy zmerzają w kierunku plaży. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

4. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferzy na kamienistej części plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

5. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Zbiorowa fotografia surferów na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

6. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferka opowiada dowcip swoim przyjaciółkom. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

7. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie biorące udział w zabawie dowcipkują na plaży. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

8. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 6 września 2009: Przyjaciółki rozmawiają na plaży przed rozpoczęciem zawodów World Belly Boarding Championships. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

9. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Jeden z surferów w gustownie zawiązanej chustce. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

10. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferrzy z kategorii wiekowej powyżej 60 lat, pozują do zdjęcia. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

11. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Grupowa fotografia pamiątkowa uczestników zawodów. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

12. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 6 września 2009: Surfer pozuje dla fotografa wraz ze swoją deską. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

13. WIELKA BRYTANIA, St. Agnes, 6 września 2009: Tabliczki z „imionami” surfujących właścicieli przyczepione do desek. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

14. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Zgromadzeni na plaży zawodnicy i widzowie. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

15. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie wchodzą do wody przed rozpoczęciem pierwszych ślizgów w zawodach. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

16. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie zmierzają na rozgrzewkę do wody przed rozpoczęciem zawodów. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

17. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferzy w strugach deszczu wchodzą do wody na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

18. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie, mimo niesprzyjającej aury wbiegają do wody. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

19. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Pierwszy kontakt surferek z zimną wodą. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

20. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panowie atakują fale przy brzegu na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

21. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Pierwszy ślizg na fali podczas rozgrzewki przed zawodami. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

22. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferka podczas pierwszego, punktowanego ślizgu w zawodach World Belly Boarding Championships. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

23. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie konkurujące ze sobą podczas zawodów na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

24. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Uśmiechnięta zawodniczka ślizga się na fali leżąc na desce. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

25. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Panie konkurujące ze sobą podczas zawodów na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

26. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Tłok na przybrzeżnych falach na plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

27. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferki podczas ślizgu na falach w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

28. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferka w czepku i „rękawkach” ślizga się na fali. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

29. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Uśmiechnięci surferzy startujący w zawodach World Belly Boarding Championships. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

30. WIELKA BRYTANIA, Chapel Porth, 5 września 2010: Surferka mija rząd leżaków rozstawionych przy plaży w Chapel Porth. (Foto: Matt Cardy/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • woda w brzuchu woda w brzuchu
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.9 komentarzy do wpisu “Na brzuchu”

  slav
  13 wrzesień, 2010

  Świetne!
  Kompletnie zaskakujący temat – surfing w moich oczach to młodzi blondyni śmigający z gracją po falach w egzotycznych, ciepłych miejscach. A tu proszę – UK, zimno, i średnia wieku jakby kilka razy wyższa :)
  Bardzo mi się podoba, szczególnie wobec kultu młodości ;)

  link do komentarza
  elBarto
  13 wrzesień, 2010

  Super! Surfowałem na tej plaży! Kornwalia jest idealnym miejscem do nauki tego sportu. Nawet w styczniu można się tam dobrze bawić :)

  link do komentarza
  JaneK
  13 wrzesień, 2010

  No i mega spoko – starsi ludzie, a tyle w nich pogody ducha i energii.

  link do komentarza
  mary
  13 wrzesień, 2010

  Coś mi się nie zgadzają daty w tym opisie. Jak praktykują od pół wieku, to nie mogli zacząć w latach 20-tych :-))))

  link do komentarza
  Kasia
  13 wrzesień, 2010

  W latach 20 Kornwalia stała się centrum (zaczynali wcześniej). Nie bardzo wiem, skąd się wzięło to „pół wieku” o którym mówisz?
  PS
  Pan na pierwszym ma spoko „sprzęt” ;D

  link do komentarza
  Tony
  15 wrzesień, 2010

  dla tych, którzy podobnie jak ja czekają na nowy wpis zdradzę, że z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że dziś nie będzie tu notki. Czyżby Pan Fotoredaktor został wybrany przez Burger Kinga na swojego ambasadora – kojarzycie sprawę – 100 tys. pln i podróż do USA, hmm?

  link do komentarza
  Mimi
  15 wrzesień, 2010

  dla tych, którzy podobnie jak ja czekają na nowy wpis zdradzę, że z dobrze poinformowanych źródeł wiem, że dziś nie będzie tu notki. Czyżby Pan Fotoredaktor został wybrany przez Burger Kinga na swojego ambasadora – kojarzycie sprawę– 100 tys. pln i podróż do USA, hmm?  

  ciekawe czy będzie tu zamieszczał zdjęcia z podróży po Stanach? no i zdjęcia Kominka, bo on tez chyba wygrał;)

  link do komentarza
  Irek
  16 wrzesień, 2010

  gdzie jest wpis, gdzie jest wpis?! parafrazując modne hasła spod pałacu:)

  link do komentarza
  doders
  17 wrzesień, 2010

  czy nawet na forum o surfingu musicie drzeć na siebie d…py? Kulturalna rozmowa i wymiana informacji byłaby tu bardziej na miejscu. Na przykład, gdzie w kornwalijskim centrum serfingu w Europie można spokojnie zanocować (Newquai okolice), zjeść..?

  link do komentarza