Indonezja – studnie ropy i wulkany siarki

Dziś fotografie z dwóch miejsc znajdujących się na wschodnim wybrzeżu Jawy. Przedstawiają one ludzi pracujących przy wydobyciu, tradycyjnymi metodami, ropy naftowej i siarki.

Część I. Ropa naftowa wydobywana jest na dużą skalę w Bojonegoro od 2005 roku mimo, że 210 znajdujących się tam studni pamięta jeszcze czasy kolonialne. Dziennie pozyskuje się 170 000 baryłek ropy, która przetwarzana w tradycyjny sposób sprzedawana jest później w większych miastach regionu.
Część II. Kompleks wulkaniczny Ijen wznosi się na wysokość 2799 m n.p.m. z kraterami głębokimi na blisko 200 metrów. Jednym z głównych źródeł utrzymania w regionie jest pozyskiwanie siarki ze zboczy wulkanicznych. Mężczyźni pracujący w siarkowych oparach odrywają bloki surowca i transportują go w koszach na szczyt wulkanu. Kosze te ważą ok. 80 kilogramów i po trzech kursach z dna na szczyt wulkanu można zarobić dziennie do 11 USD.
Praca w obu środowiskach jest bardzo ciężka i odbija się na zdrowiu osób zatrudnionych przy wydobyciu, ale stanowi zazwyczaj jedyne źródło utrzymania w regionie.  (29 fotografii)

1

1. INDONEZJA, Bojonegoro: Pracownik nadzorujący studnię z ropą naftową. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

2

2. INDONEZJA, Bojonegoro: Zatrudniony przy wydobywaniu ropy naftowej mieszkaniec pobliskiego Surabaja. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

3

3. INDONEZJA, Bojonegoro: Przetwarzanie ropy naftowej odbywa się przy zastosowaniu tradycyjnych metod i narzędzi. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

4

4. INDONEZJA, Bojonegoro: Ropa naftowa wydobyta z złoża w Bojonegoro. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

5

5. INDONEZJA, Bojonegoro: Ropa naftowa tryskająca ze studni. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

6

6. INDONEZJA, Bojonegoro: Mężczyźni pracujący przy studni naftowej na polu w Bojonegoro. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

7

7. INDONEZJA, Bojonegoro: Widok na pole naftowe z widocznym szybem naftowym. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

8

8. INDONEZJA, Bojonegoro: Pracownicy pola naftowego w Bojonegoro odpoczywający po pracy. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

9

9. INDONEZJA, Bojonegoro: Przerwa na papierosa w trakcie dnia pracy przy wydobyciu ropy naftowej. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

10

10. INDONEZJA, Bojonegoro: Mężczyzna pracujący przy destylacji ropy naftowej. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

11

11. INDONEZJA, Bojonegoro: Górnik naftowy przy studni z wydobytą ropą. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

12

12. INDONEZJA, Bojonegoro: Wydobyta ropa naftowa zebrana w studni. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

13

13. INDONEZJA, Bojonegoro: Przetworzona ropa naftowa, gotowa do użycia w silnikach Diesla. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

14

14. INDONEZJA, Bojonegoro: Paliwo transportowane z miejsca wydobycia i przetworzenia do punktu sprzedaży. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

15

15. INDONEZJA, Bojonegoro: Tragarz przenosi beczki z ropą na terenie pola naftowego. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

16

16. INDONEZJA, Dżakarta: Finalny produkt wydobywanej w Bojonegoro ropy naftowej, sprzedawany na ulicach Dżakarty. AFP PHOTO/Jewel SAMAD

17

17. INDONEZJA, Banyuwangi: Mężczyźni pracujący przy pozyskiwaniu siarki na zboczu wulkanu Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

18

18. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik odrywający bloki siarki ze zbocza wulkanu. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

19

19. INDONEZJA, Banyuwangi: Zbocze kompleksu Ijen z pracującymi tam ludźmi. AFP PHOTO/Sonny TUMBELAKA

20

20. INDONEZJA, Banyuwangi: Naprawa rury którą płynie siarka, stopiona w wyniku wysokiej temperatury. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

21

21. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik przenoszący blok siarki pozyskany ze zbocza wulkanu. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

22

22. INDONEZJA, Banyuwangi: Siarka włożona do koszy czeka na tragarzy, którzy wyniosą ją na brzeg krateru. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

23

23. INDONEZJA, Banyuwangi: Transport siarki z dna krateru na jego szczyt. AFP PHOTO/Sonny TUMBELAKA

24

24. INDONEZJA, Banyuwangi: Plecy tragarza okaleczone wskutek otarć od ciężkich koszy i reakcji ran na siarkę. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

25

25. INDONEZJA, Banyuwangi: Szlak tragarzy siarki biegnący w górę krateru wulkanicznego. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

26

26. INDONEZJA, Banyuwangi: Tragarz podczas marszu z załadowanymi koszami. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

27

27. INDONEZJA, Banyuwangi: Tragarze wynoszący siarkę w górę zbocza kompleksu wulkanów Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

28

28. INDONEZJA, Banyuwangi: Mężczyzna odpoczywający od noszenia ciężkich koszy z siarką. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

29

29. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik odpoczywający w obozie na terenie kompleksu wulkanów Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

  • ropa naftowa
  • destylacja ropy naftowej
  • ropa naftowa zastosowanie
  • fotograf Z?oczew loc:PL
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.14 komentarzy do wpisu “Indonezja – studnie ropy i wulkany siarki”