Dziś fotografie z dwóch miejsc znajdujących się na wschodnim wybrzeżu Jawy. Przedstawiają one ludzi pracujących przy wydobyciu, tradycyjnymi metodami, ropy naftowej i siarki.
Część I. Ropa naftowa wydobywana jest na dużą skalę w Bojonegoro od 2005 roku mimo, że 210 znajdujących się tam studni pamięta jeszcze czasy kolonialne. Dziennie pozyskuje się 170 000 baryłek ropy, która przetwarzana w tradycyjny sposób sprzedawana jest później w większych miastach regionu.
Część II. Kompleks wulkaniczny Ijen wznosi się na wysokość 2799 m n.p.m. z kraterami głębokimi na blisko 200 metrów. Jednym z głównych źródeł utrzymania w regionie jest pozyskiwanie siarki ze zboczy wulkanicznych. Mężczyźni pracujący w siarkowych oparach odrywają bloki surowca i transportują go w koszach na szczyt wulkanu. Kosze te ważą ok. 80 kilogramów i po trzech kursach z dna na szczyt wulkanu można zarobić dziennie do 11 USD.
Praca w obu środowiskach jest bardzo ciężka i odbija się na zdrowiu osób zatrudnionych przy wydobyciu, ale stanowi zazwyczaj jedyne źródło utrzymania w regionie. (29 fotografii)

1. INDONEZJA, Bojonegoro: Pracownik nadzorujący studnię z ropą naftową. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

2. INDONEZJA, Bojonegoro: Zatrudniony przy wydobywaniu ropy naftowej mieszkaniec pobliskiego Surabaja. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

3. INDONEZJA, Bojonegoro: Przetwarzanie ropy naftowej odbywa się przy zastosowaniu tradycyjnych metod i narzędzi. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

4. INDONEZJA, Bojonegoro: Ropa naftowa wydobyta z złoża w Bojonegoro. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

5. INDONEZJA, Bojonegoro: Ropa naftowa tryskająca ze studni. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

6. INDONEZJA, Bojonegoro: Mężczyźni pracujący przy studni naftowej na polu w Bojonegoro. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

7. INDONEZJA, Bojonegoro: Widok na pole naftowe z widocznym szybem naftowym. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

8. INDONEZJA, Bojonegoro: Pracownicy pola naftowego w Bojonegoro odpoczywający po pracy. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

9. INDONEZJA, Bojonegoro: Przerwa na papierosa w trakcie dnia pracy przy wydobyciu ropy naftowej. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

10. INDONEZJA, Bojonegoro: Mężczyzna pracujący przy destylacji ropy naftowej. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

11. INDONEZJA, Bojonegoro: Górnik naftowy przy studni z wydobytą ropą. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

12. INDONEZJA, Bojonegoro: Wydobyta ropa naftowa zebrana w studni. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

13. INDONEZJA, Bojonegoro: Przetworzona ropa naftowa, gotowa do użycia w silnikach Diesla. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

14. INDONEZJA, Bojonegoro: Paliwo transportowane z miejsca wydobycia i przetworzenia do punktu sprzedaży. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

15. INDONEZJA, Bojonegoro: Tragarz przenosi beczki z ropą na terenie pola naftowego. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

16. INDONEZJA, Dżakarta: Finalny produkt wydobywanej w Bojonegoro ropy naftowej, sprzedawany na ulicach Dżakarty. AFP PHOTO/Jewel SAMAD

17. INDONEZJA, Banyuwangi: Mężczyźni pracujący przy pozyskiwaniu siarki na zboczu wulkanu Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

18. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik odrywający bloki siarki ze zbocza wulkanu. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

19. INDONEZJA, Banyuwangi: Zbocze kompleksu Ijen z pracującymi tam ludźmi. AFP PHOTO/Sonny TUMBELAKA

20. INDONEZJA, Banyuwangi: Naprawa rury którą płynie siarka, stopiona w wyniku wysokiej temperatury. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

21. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik przenoszący blok siarki pozyskany ze zbocza wulkanu. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

22. INDONEZJA, Banyuwangi: Siarka włożona do koszy czeka na tragarzy, którzy wyniosą ją na brzeg krateru. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

23. INDONEZJA, Banyuwangi: Transport siarki z dna krateru na jego szczyt. AFP PHOTO/Sonny TUMBELAKA

24. INDONEZJA, Banyuwangi: Plecy tragarza okaleczone wskutek otarć od ciężkich koszy i reakcji ran na siarkę. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

25. INDONEZJA, Banyuwangi: Szlak tragarzy siarki biegnący w górę krateru wulkanicznego. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

26. INDONEZJA, Banyuwangi: Tragarz podczas marszu z załadowanymi koszami. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

27. INDONEZJA, Banyuwangi: Tragarze wynoszący siarkę w górę zbocza kompleksu wulkanów Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

28. INDONEZJA, Banyuwangi: Mężczyzna odpoczywający od noszenia ciężkich koszy z siarką. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)

29. INDONEZJA, Banyuwangi: Górnik odpoczywający w obozie na terenie kompleksu wulkanów Ijen. (Foto:Ulet Ifansasti/Getty Images)
Zobacz również
Użytkownicy poszukiwali:
- ropa naftowa
- destylacja ropy naftowej
- ropa naftowa zastosowanie
- fotograf Z?oczew loc:PL
8 luty, 2010
A ja myślałem, że to ja mam ciężko w poniedziałek w pracy…
8 luty, 2010
Oglądałem ostatnio film ‚Fotograf wojenny’ i James Nachtwey właśnie w tym wulkanie od siarki robił zdjęcia.
8 luty, 2010
[…] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]
8 luty, 2010
[…] This post was mentioned on Twitter by 990px.pl, moczul. moczul said: Reading @990px http://www.990px.pl/index.php/.....ny-siarki/ […]
8 luty, 2010
małym kosztem duże zyski jedyny koncern jaki się tu wkradł to coca cola a raczej jej butelki
8 luty, 2010
Wszystkim zainteresowanym tematem polecam film „Śmierć człowieka pracy”
8 luty, 2010
masz racje film jest naprawde dobry pokazuje nie tylko tragazy ale innych ludzi przy innych pracach.
9 luty, 2010
Świetne zdjęcia. Tak samo podobał mi się post o fabrykach cegieł w Afganistanie http://www.990px.pl/index.php/.....ki-cegiel/
10 luty, 2010
Fragment filmu dokumentalnego o Jamesie Nachtweyu (fotograf) pokazujący prace ludzi właśnie w takiej kopalni – http://www.youtube.com/watch?v=3hnqmx5O0lY#t=7m22s .
Polecam cały film. Tytuł to „Fotograf wojenny”.
Playlista na YouTube: http://bit.ly/bEtneV
lub do ściągnięcia z http://alterkino.org/fotograf-wojenny
10 luty, 2010
#16 – a wiec to tak powstaje coca-cola :P
11 luty, 2010
BHP !!!
A u nas się krzyczy o bhp. PIP wstrzymuje pracę, a w Indonezji ani ropa nie jest rakotwórcza, ani siarka nie szkodzi. To jest właśnie wykorzystywanie ludzkiej nieświadomości i ludzkiej biedy. Tutaj jakoś nie widać organizacji międzynarodowych. Śpią?
14 luty, 2010
Zgadzam się z komentarzem horusa_rema. Nic dodać, nic ująć.
Kolejni ludzie pozostawieni sami sobie, skazani na wyzysk, choroby i śmierć. Czemu nikt się tym nie zainteresuje??
26 luty, 2010
Skoro nie chcieli kapitalizmu, to teraz mają wyzysk. Proste.
2 maj, 2010
dobre kapitalisto :)