Zgodnie z obietnicą, Barack Obama zdecydował o likwidacji więzienia w bazie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w Guantanamo na Kubie.
Baza, znajdująca się na wschodnim krańcu wyspy – przeciwnym niż stolica komunistycznej Kuby – została założona w 1903 roku. W 1934 roku umowa o dzierżawie tego terenu przez rząd USA została przedłużona na czas nieokreślony, z możliwością rozwiązania umowy, ale wyłącznie za obustronnym porozumiem. Baza zajmuje obszar po obu stronach zatoki, o całkowitej powierzchni blisko 118 km². Na jej terenie nadal przetrzymywane są osoby oskarżone o związki z organizacjami terrorystycznymi. O tym jak wygląda ta słynna baza możecie się przekonać oglądając poniższe zdjęcia. Zachęcam również do przeczytania tekstu Guantanamo oczyma więźnia. (32 fotografie)

1. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Marynarz obserwuje ze wzgórza teren bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. (Foto: John Moore/Getty Images)

2. KUBA, Zatoka Guantanamo, 3 października 2009: Emblemat Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych namalowany przed bramą wjazdową do bazy. Łacińska dewiza głosi „Zawsze wierni”. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

3. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 sierpnia 2004: Żołnierz patrolujący obszar wzdłuż ogrodzenia bazy po jej północnej stronie. (Foto: Mark Wilson/Getty Images)

4. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Brama prowadząca z bazy wojskowej na terytorium Kuby. (Foto: John Moore/Getty Images)

5. KUBA, Zatoka Guantanamo, 20 stycznia 2009: Oficer stacjonujący w bazie w Guantanamo zmienia zdjęcie ustępującego prezydenta na portret nowozaprzysiężonego Baracka Obamy. (Foto: Brennan Linsley-Pool/Getty Images)

6. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Sklep z pamiątkami dla marynarzy stacjonujących w Guantanamo. (Foto: John Moore/Getty Images)

7. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Autobus przejeżdżający w pobliżu działającej w bazie restauracji sieci McDonald's. (Foto: John Moore/Getty Images)

8. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Poranny jogging wokół boiska na terenie bazy. (Foto: John Moore/Getty Images)

9. KUBA, Zatoka Guantanamo, 28 października 2009: Żołnierze stojący przy ogrodzeniu części bazy, w której przetrzymywani są Ujgurzy. (Foto: John Moore/Getty Images)

10. KUBA, Zatoka Guantanamo, 10 grudnia 2008: Pokój telewizyjny sfotografowany podczas wizyty dziennikarzy w bazie. (Foto: Mandel Ngan-Pool/Getty Images)

11. KUBA, Zatoka Guantanamo, 31 maja 2009: Wartownik w przejściu pomiędzy strefami bezpieczeństwa. (Foto: Brennan Linsley-Pool/Getty Images)

12. KUBA, Zatoka Guantanamo, 2 października 2007: Koran umieszczony za szybą w pokazowej celi więzienia. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

13. KUBA, Zatoka Guantanamo, 23 sierpnia 2004: Ubrania i inne przedmioty przekazywane przetrzymywanym w bazie więźniom. AFP PHOTO/POOL/Mark Wilson

14. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 października 2009: Cela więzienna w sekcji o maksymalnym rygorze. (Foto: John Moore/Getty Images)

15. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 października 2009: Wartownik stojący przy kajdankach przymocowanych do sofy w pokoju telewizyjnym, w sekcji o maksymalnym rygorze. (Foto: John Moore/Getty Images)

16. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 października 2009: Tłumacz cenzuruje prasę przekazywaną więźniom przebywającym w bazie. (Foto: John Moore/Getty Images)

17. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 października 2009: Rurki do karmienia przez nos więźniów odmawiających przyjmowania posiłków. (Foto: John Moore/Getty Images)

18. KUBA, Zatoka Guantanamo, 25 sierpnia 2004: Żołnierz na posterunku obserwacyjnym na terenie bazy. (Foto: Mark Wilson/Getty Images)

19. KUBA, Zatoka Guantanamo, 27 października 2009: Więzień odprowadzany do celi po opuszczeniu natrysków. (Foto: John Moore/Getty Images)

20. KUBA, Zatoka Guantanamo, 25 września 2003: Strażnicy eskortujący skazanego na terenie więzienia. (Foto: Mario Tama/Getty Images)

21. KUBA, Zatoka Guantanamo, 21 stycznia 2009: Strażnik rozmawiający przez ogrodzenie z więźniem. (Foto: Brennan Linsley-Pool/Getty Images)

22. KUBA, Zatoka Guantanamo, 31 maja 2009: Więźniowie przebywający w bazie podczas spaceru. AFP PHOTO/Brennan Linsley/POOL

23. KUBA, Zatoka Guantanamo, 26 sierpnia 2004: Więźniowie przebywający w sekcji o maksymalnym rygorze. (Foto: Mark Wilson/Getty Images)

24. KUBA, Zatoka Guantanamo, 28 października 2009: Muzułmanie więzieni w bazie, podczas porannej modlitwy. (Foto: John Moore/Getty Images)

25. KUBA, Zatoka Guantanamo, 23 lipca 2009: Teren do ćwiczeń dla więźniów przebywających w bazie. (Randall Mlsen-Pool/Getty Images)

26. KUBA, Zatoka Guantanamo, 1 czerwca 2009: Więzieni Ujgurzy protestujący w obecności przebywających w bazie dziennikarzy. (Foto: Brennan Linsley-Pool/Getty Images)

27. KUBA, Zatoka Guantanamo, 6 czerwca 2008: Żołnierze patrolujący obszar wokół więzienia i bazy. (Foto: Brennan Linsley-PoolGetty Images)

28. KUBA, Zatoka Guantanamo, 29 października 2009: Ruchoma wieża wartownicza nad terenem więzienia. (Foto: John Moore/Getty Images)

29. KUBA, Zatoka Guantanamo, 28 października 2009: Marines na posterunku wartowniczym na terenie bazy. (Foto: John Moore/Getty Images)

30. KUBA, Zatoka Guantanamo, 28 października 2009: Żołnierz patrolujący teren wzdłuż ogrodzenia jednego z sektorów bazy. (Foto: John Moore/Getty Images)

31. KUBA, Zatoka Guantanamo, 25 sierpnia 2004: Żołnierz zamyka bramę wjazdową do sekcji o maksymalnym rygorze. (Foto: Mark Wilson/Getty Images)
Zobacz również
Użytkownicy poszukiwali:
- guantanamo wizienie
- zatoka guantanamo
- baza guantanamo
- guantanamo
- Guantanamo Kuba
- jak wygląda cela więzienna
6 styczeń, 2010
[…] This post was mentioned on Twitter by 990px.pl, moczul. moczul said: Reading @990px http://www.990px.pl/index.php/.....emokracji/ […]
6 styczeń, 2010
Jest McD jest demokracja
6 styczeń, 2010
a dlaczego więźniowie noszą „japonki”?
6 styczeń, 2010
biorąc pod uwagę temperatury i wielkość celi, to chyba jasne, że potrzebują przewiewnego, zmiennego obuwia. Swoją drogą strasznie małe te cele i tak wszystko w nich na widoku…czy one są jednoosobowe?
6 styczeń, 2010
zdj. 6 – sklep z pamiątkami!!! nie wierzę!!!
przypomina mi się historia, którą wczoraj usłyszałam: rodzice z każdego wyjazdu przywozili dziecku coś. Pewnego dnia pojechali na pogrzeb, a po powrocie dziecko pyta co mu przywieźli. Rodzice mówią kochanie to był pogrzeb, na co dziecko, że przecież chyba były jakieś stacje benzynowe po drodze. Trochę śmieszno trochę straszno…
7 styczeń, 2010
Bastion demokracji? Od kiedy to tortury, przetrzymywanie ludzi bez wyrokow maja cos wspolnego z demokracja? To raczej symbol upadku amerykanskiej moralnosci.
7 styczeń, 2010
Wiesz, to chyba jest ironia :)
7 styczeń, 2010
jak bym miał dostęp do takiej murawy jak jest na 8 zdjęciu to bym z niego nie schodził :D
7 styczeń, 2010
Aż się niedobrze robi od tych oficjalnych zdjęć. A gdzie są te prawdziwe, ukazujące bestialskie traktowanie więźniów? Czyżby takich nie było a Amerykanie tacy naprawdę humanitarni mordercy? Komercha i propaganda.
7 styczeń, 2010
Popatrz na to tak: wiadomo,że wszystkie zdjęcia zrobione na terenie bazy są cenzurowane i do agencji trafiają te poprawne politycznie.A i tak wszyscy wiedzą, co kryje się za obecnością wojsk USA w dowolnej częścia Świata.
7 styczeń, 2010
[…] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]
8 styczeń, 2010
„Rurki do karmienia przez nos więźniów odmawiających przyjmowania posiłków”. Demokracja polega na tym, że jeżeli większość zdecyduje że masz być karmiony, to będziesz, nawet jeżeli tego nie chcesz.
8 styczeń, 2010
Osobom szukającym prawdy a nie prezentowanych tutaj pięknych wyselekcjonowanych zdjęć (tzw. Staged Photos) ukazujących „piękno” tego miejsca polecam dokument „Taxi to the Dark Side” (zobacz na wikipedii) ukazujący co tam się naprawdę dzieje.
9 styczeń, 2010
[…] | 990px.pl Guantánamo Bay – a bastion of democracy Comparte esta […]
9 styczeń, 2010
Więzienie jak więzienie, za niewinność tam nie siedzą.
11 styczeń, 2010
A nie wydaje się Wam że oni siedzą tam z jakiegoś powodu? Coś musieli mieć za uszami żeby przewozić ich pół świata z Afganistanu. Lepiej złamać trochę praw pojedynczej osoby niż potem zbierać szczątki samolotu wysadzonego w powietrzu. Wydaję się że jaki przeciwnik, takie metody są potrzebne, przecież nikt się nie pyta porwanym ludziom zachodu czy podoba im się dekapitacja na oczach całego świata..
11 styczeń, 2010
„Lepiej złamać trochę praw pojedynczej osoby”
Wszystko jest ok dopóki nie przyjdą do twojego domu i kłamliwie powiedzą „zbyszku uważamy ,że chciałeś pomagać terrorystą” po czym wywloką cię z mieszkania i zawiozą do tego tego „bastionu demokracji”
12 styczeń, 2010
Zdjęcia z ukrycia pokazałby zupełnie co innego.
Te robione za zgodą władz są nieciekawe i w sumie nie ma to sensu.
12 styczeń, 2010
niestety hitler zrobił źle mordując tylu żydów, polaków itd…
17 czerwiec, 2010
To nie więzienia dla ludzi, którzy zdają się pomagać terrorystom. Lepiej wyciągnąć od ważniejszego terrorysty informacje o planowanym zamachu torturami, niż potem pochować setki swoich ludzi, bo nie można było zapobiec zamachowi, bo trzeba byłoby źle potraktować więźnia. Ludzie, rozczulacie się na schwytanymi terrorystami, kiedy oni zabijają niewinnych ludzi.
11 październik, 2010
Chyba lepiej zabić 10 teorytecznych terrorystów niż pozwolić zginąc 5000 ludxi podczas zamachu. Siedzą bo narozrabiali lub chcieli narozrabiać. Jak takie dzikusy wymordują Ci całą rodzinę maczetami to zaczniesz być za takimi wiezieniami.
11 październik, 2010
skoro udowodniono że są terrorystami ,to o co ten hałas ? co już zapomniano o tych co przez ich bomby zginęli. po obejrzeniu fotek,można rzec : pięknie tam się mają ,czysto i zdyscyplinowanie. może pl koza będzie lepsza ? wątpię