Po gorszej stronie miasta

Pewnie pamiętacie te zdjęcia z października, pokazujące akcję policji przeciw lokalnym przestępcom w jednej z faweli w Rio de Janeiro. Przeglądając najnowsze zdjęcia natrafiłem na te, które zobaczycie poniżej. Większość z nich została zrobiona 7 i 8 grudnia tego roku.
Tym razem na zdjęciach nic spektakularnego się nie dzieje. Nie zobaczycie utartych i stereotypowych obrazów z Rio: strzelaniny, prostytutek, gangsterów i dziewczyn biegających w bikini (te ostatnie można spotkać głównie na plażach w lepszych częściach miasta). Proponuję, żebyście rzucili okiem jak wygląda zwyczajny, spokojny dzień w faweli. Ktoś idzie na plażę, ktoś inny wraca z zakupów… (29 fotografii)

1

1. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Emblemat specjalnej grupy policji BOPE, która pilnuje porządku w fawelach Rio. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

3

2. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Funkcjonariusze BOPE patrolujący wąskie zaułki faweli. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

4

3. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Policjant nasłuchuje, czy z domu nie dobiegają podejrzane odgłosy. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

5

4. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Patrolujący fawelę funkcjonariusz wspina się stromymi schodami do wyższej partii tej części miasta. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

5

5. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Starsza kobieta przechodzi obok patrolu BOPE, który w okolicy poszukuje ukrytej broni. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

6

6. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Dziecko stojące na schodach przed wejściem do swojego domu w faweli Rocinha. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

7

7. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Ludzie mijający ścianę z graffiti u wejścia do faweli “Babilonia”. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

8

8. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Na pierwszym planie panorama faweli Santa Marta, jednej z najstarszych w Rio. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

9

9. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Nastolatek, mieszkający w Santa Marta. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

10

10. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Jeden z domów wybudowany w faweli Rocinha. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

11

11. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Dzieci grające w piłkę wewnątrz jednego z budynków faweli Santa Marta. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

12

12. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Rodzeństwo mieszkające w domu, znajdującym się w niedawno spacyfikowanej części faweli Santa Marta. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

13

13. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Felipe de Souza Ramos (16 lat) ćwiczy grę na wiolonczeli w swoim domu w Santa Marta. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

14

14. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Danielle Teixeira Sobreira na progu swojego prowizorycznego domu w faweli. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

15

15. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Dziecko leżące na kocyku w otoczeniu śmieci. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

16

16. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Bezdomne dziecko wspina się przez okno pociągu stojącego na stacji. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

17

17. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Bezdomny nastolatek śpiący na ulicy. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

18

18. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Dostawca pcha wózek z towarem stromą uliczką faweli Rocinha. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

19

19. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Mężczyzna usiłujący usunąć awarię sieci telefonicznej w faweli. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

20

20. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Chłopiec bawiący się wodą z jednego spośród zaledwie kilku ujęć wody w faweli. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

21

21. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Nastolatek, wraz z przyjaciółmi, siedzący na ulicy przed domem. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

22

22. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Posterunek policji zorganizowany w przyczepie campingowej u wejścia do faweli “Babilonia. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

23

23. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Chłopiec naprawiający swój rower na ulicy faweli. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

24

24. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Chłopak udający się na pobliską plażę, aby surfować na desce. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

25

25. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Chłopcy siedzący na skale nad brzegiem oceanu. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

26

26. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Mężczyzna skaczący z brzegu do wody. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

27

27. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Jedson Gil trenuje balansowanie na linie, które porównywane jest do surfowania w powietrzu. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

28

28. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Mężczyźni trenujący w prowizorycznej siłowni przy plaży. (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

29

29. BRAZYLIA, Rio de Janeiro: Pamiątkowe tablice rejestracyjne, które można kupić w sklepikach przy plaży w Rio. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • fawele
 • brazylijskie tablice rejestracyjne
 • brazylijskieprostytutki
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.23 komentarze do wpisu “Po gorszej stronie miasta”

  Kasia
  16 grudzień, 2009

  Czyli generalnie można się przystosować do każdych warunków – chociaż lekko nie mają… bardzo ładne zdjęcia

  link do komentarza
  mac605
  16 grudzień, 2009
  Marw
  16 grudzień, 2009

  Współczuje temu panu ze zdjęcia #19

  link do komentarza

  […] This post was mentioned on Twitter by 990px.pl, matthieu jarry. matthieu jarry said: Encore des photos qui défoncent via @990px "De l'autre côté de la ville", dans les favelas de Rio : http://bit.ly/62pOoH […]

  link do komentarza
  Tony
  16 grudzień, 2009

  „Tym razem na zdjęciach nic spektakularnego się nie dzieje. Nie zobaczycie utartych i stereotypowych obrazów z Rio: strzelaniny, prostytutek, gangsterów i dziewczyn biegających w bikini…” może dlatego, że na zdjęciu 2 jest funkcjonariusz z karabinem, a może dlatego, że na zdjęciu 3 jest kolejny funkcjonariusz patrolujący, o na zdjęciu 4 i 5 również… może dlatego nic spektakularnego się nie dzieje, jak w takich warunkach mają funkcjonować gangsterzy i prostytutki?;)

  link do komentarza
  Max
  16 grudzień, 2009

  #22 jeszcze tylko postawić 2 panów przed i będzie widok niemal jak spod Hali Targowej;)

  link do komentarza
  Bart
  16 grudzień, 2009

  No nie wiem jak moi poprzednicy, ale u mnie na osiedlu patrol policji raczej tak nie wygląda (czy na #4 widze granatnik).

  link do komentarza
  ania
  16 grudzień, 2009

  czy jest tam bieda. Na każdym z tych budynków antena satelitarna(zdj.8}prąd, telewizja, woda na”lewo”więc po co mieszkać gdzie indziej .

  link do komentarza
  Max
  16 grudzień, 2009

  ania: czy jest tam bieda. Na każdym z tych budynków antena satelitarna(zdj.8}prąd, telewizja, woda na”lewo”więc po co mieszkać gdzie indziej .

  to chyba nie jest takie proste, zmienić miejsce zamieszkania, szczególnie jeśli problem dotyczy aż tak dużej części populacji

  link do komentarza
  Pingback HectorMG » Río de Janeiro
  17 grudzień, 2009

  […] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]

  link do komentarza

  […] dobry początek polecamy fotoreportaż o brazylijskich favelach (dzielnicach nędzy)i tajskiej szkole muay thai dla […]

  link do komentarza
  Krzysztof
  20 grudzień, 2009

  Foty robią wrażenie
  2-oblicza miasta

  link do komentarza
  Darek Jedzok
  21 grudzień, 2009

  Niesamowite fotki, dzięki.

  link do komentarza
  Arek
  26 grudzień, 2009

  Zdjęcia bez lampy błyskowej wyszły super! To co tygrysy lubią najbardziej…

  link do komentarza
  Aga
  18 maj, 2010

  #7 mototaxi a w kasku- zadko spotykane :)

  link do komentarza
  jaca
  14 sierpień, 2010

  zacna formacja BOPE obiaca porzadki w chorej dzielnicy, takie cos winno dzialac u nas

  link do komentarza
  rokki
  14 sierpień, 2010

  MOżecie pooglądać,ja byłem w Brazylii i wiem jak to wygląda!!Ludyie ktryz nie miesykaj w Favellach boją sie tam chodzić,bo jest to bardzo niebezpieczne.
  Może w Rio patrole policji wyglądają tak jak na fotkach ale ja byłem w Campinas i tam favelle sa pozostawione same sobie!! Aż strach sie zbliżyć,chciałem zrobić kilka fotek to odrazu zaczeli do mnie podchodzić podejrzane typy ,którym się to nie podobało.

  link do komentarza
  dew
  14 sierpień, 2010

  piekny jest ten swiat

  link do komentarza
  van_trompka
  22 wrzesień, 2010

  Ciekawe zdjęcia :)

  link do komentarza

  […] i moim ulubionym “portalowym” blogu prezentującym różne tematy fotograficzne – 990px.pl. Wszystko do tego momentu jest pięknie, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Otóż 90% […]

  link do komentarza
  1w
  2 kwiecień, 2011

  czytałe o jednosce specjalnej BOPE (walczacej) pilnującej porządku w fawelach.
  nie maja lekko przesukując uliczki i domy dlatego najpierw celnie strzelają a dopiero potem pytaj.

  link do komentarza
  Louca
  14 luty, 2012

  kocham ten kraj!

  link do komentarza
  dziad
  6 lipiec, 2012

  czy na 18 użyto lampy ?
  tak czy inaczej, genialne światło.

  link do komentarza