Park Narodowy Wirunga rozciąga się we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Wcześniej znany jako Park Narodowy Alberta, jest rezerwatem, gdzie na powierzchni 7800 km² żyją pod ochroną goryle. Z powodu kłusownictwa i wojny domowej, która zakończyła się z końcem 2008 roku, liczebność tych zwierząt drastycznie spadła. Z 20 tys. populacji goryli nizinnych, pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, obecnie żyje zaledwie 4 tys. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja goryli górskich, których w Wirunga żyje zaledwie 200.
Od kilku miesięcy sytuacja ulega poprawie. Na teren zajęty kiedyś przez wojska generała Laurenta Nkundy, po kilkunastu miesiącach przerwy, wracają strażnicy parku, którzy będą chronić te niezwykłe zwierzęta. (29 fotografii)

1. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA, Goma: Opiekun z ośrodka dla goryli, Andre Bauma, trzyma na rękach czteromiesięczną Tumaini (co znaczy “Nadzieja”). Tumaini zostala odebrana kłusownikom przed dwoma miesiącami. (Foto: John Moore/Getty Images)

2. DRK, Rumangabo: Panorama południowej część Parku Narodowego Wirunga. W tej części Kongo żyje 200 (z ok. 700 na całym świecie) goryli górskich. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

3. DRK, Wirunga, listopad 2008: Żołnierze oddziałów generała Nkundy na obszarach zamieszkałych przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

4. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Emmanuel De Merode (pierwszy z prawej), dyrektor Parku Narodowego Wirunga, negocjuje z żołnierzami Narodowego Kongresu Obrony Ludu zgodę na powrót pracowników parku na tereny zamieszkiwane przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

5. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Żołnierze Narodowego Kongresu Obrony Ludu na kontrolowanych przez siebie terenach, które są częścią Parku Narodowego Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

6. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Od września 2007 roku teren ten był w pełni kontrolowany przez oddziały Narodowego Kongresu Obrony Ludu i nie pojawiali się tutaj strażnicy z Parku Narodowego Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

7. DRK, Bukima: Strażnicy z Parku Narodowego Wirunga witają się z kolegami, którzy zostali odcięci w górach przez trwające walki. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

8. DRK, Wirunga : Strażnik z parku przechodzi obok tabliczek na miejscu pochówku ośmiu goryli, które zginęły podczas walk między partyzantami działającymi w tym rejonie. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

9. DRK, Ishango: Były spadochroniarz i instruktor, Ludovic Morel, rozdaje strażnikom parku amunicję do automatów Kałasznikowa. W ubiegłym roku szkolenie wojskowe przeszło 500 strażników, którzy na terenie parku stykają się z uzbrojonymi kłusownikami. (Foto: John Moore/Getty Images)

10. DRK, Ishango: Strażnicy z Parku Narodowego Wirunga na patrolu. (Foto: John Moore/Getty Images)

11. DRK, Ishango: Strażnicy ukryci w trawie obserwują patrolowany teren. (Foto: John Moore/Getty Images)

12. DRK, Goma: Mężczyzna z Gomy zatrzymany podczas patrolu. Znaleziono przy nim mięso antylopy upolowanej w Parku Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

13. DRK, Rumangabo: Czaszka dorosłej samicy goryla górskiego zabitej razem z sześcioma innymi gorylami przez kłusowników. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

14. DRK, Goma: Czterdziestolatkowie Moses Muhimuka (koszula w paski) i Amona Sebogogo, (niebieska koszula), zatrzymani i skazani na osiem miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 10 tys. USD, za zabicie goryli w 2007 roku. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

15. DRK, Tshiabirimu: Strażnicy na terenie Parku Narodowego Wirunga zmierzają w wyższe partie gór, do sektora zamieszkanego przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

16. DRK, Bukima: Grupa pracowników parku w drodze do obszaru, w którym żyją goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

17. DRK, Rugari: Kilku byłych partyzantów z oddziałów generała Laurenta Nkundy w towarzystwie pracownika parku (biało zielona koszula) obserwuje młodego goryla. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

18. DRK, Wirunga: Strażnik, Innocent Mburanumwe, filmuje dorosłego goryla górskiego podczas prowadzengo spisu liczebności populacji goryli na tym obszarze. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

19. DRK, Bukima: Pierwszy z goryli zaobserwowany na przełomie 2008 i 2009 roku. Wszystko wskazuje na to, że liczba goryli w Parku Virunga powiększyła się o pięć młodych. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

20. DRK, Wirunga: Dorosły goryl górski obserwuje strażnika parku. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

21. DRK, Bukima: Nowonarodzony goryl w rodzinie Kabirizi wraz z rodzicami. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

22. DRK, Tshiabirimu: Strażnik parku na terenach szczególnie dotkniętych na skutek walk między siłami rządowymi a oddziałami generała Nkundy w 2008 roku. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

23. DRK, Goma: Dwuletni goryl o imieniu Serufuli siedzący na szczycie drzewa palmowego. (Foto: John Moore/Getty Images)

24. DRK, Bukima: Dorosły goryl górski w swoim naturalnym środowisku w parku Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

25. DRK, Bukima: Emmanuel De Merode na terenach Parku Narodowego Wirunga, do których, z powdu konfliktu, strażnicy nie mieli dostępu przez kilkanaście miesięcy. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

26. DRK, Bukima: Emmanuel De Merode w towarzystwie innych pracowników parku wizytują teren rezerwatu. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

27.DRK , Goma: Osierocone goryle, mieszkające w ośrodku w Goma, zbliżają sie do leżącego pluszaka-goryla. (Foto: John Moore/Getty Images)

28. DRK, Goma: Trzyletni goryl Itibero rozbija kamieniami orzech. (Foto: John Moore/Getty Images)

29. DRK, Goma: Osierocone goryle drzemią wraz ze swoim opiekunem w centrum badawczym zorganizowanym przez Diane Fossey, wybitną specjalistkę w dziedzinie etologii i badaczkę goryli górskich. (Foto: John Moore/Getty Images)
Zobacz również
Użytkownicy poszukiwali:
- goryle
- jak wygląda goryl
- park narodowy wirunga zwierzęta
- goryl górski
- goryle gorskie
- małe goryle
2 grudzień, 2009
Ostatnia fota najlepsza :)
2 grudzień, 2009
Ale bym pojechał tam! Mam nadzieję, że na zdjęciu #20 wszystko skończyło się dobrze.
2 grudzień, 2009
kolejna porcja fantastycznych fotografii. no ale powiem szczerze, że nie nastrajają pozytywnie – zdjęcia doskonale pokazują, w jak nieciekawym położeniu znajdują się te wspaniałe zwierzęta – i nie mają wpływu na swój los, który zależny jest od toczących się na tamtych terenach konfliktów.
2 grudzień, 2009
21 22
2 grudzień, 2009
Pan na #29 wygląda jak Forman z „House” :)
2 grudzień, 2009
Niesamowity widok na drugiej fotografii, niesamowity …
3 grudzień, 2009
Genialne…
3 grudzień, 2009
w 6 jest błąd „… przez oddiały Narodowego Kongresu…”
powinno być „oddziały”
3 grudzień, 2009
Pierwsze i dwa ostatnie zdjęcia są najlepsze :-) Niesamowite, fascynujące i piękne zwierzęta. Dobrze, że są ludzie z pasją, którzy potrafią się poświęcić.
3 grudzień, 2009
czy tylko wojna i kłusownictwo zmniejsza populację goryli,a może cywilizacja która wdziera się na tereny dziewicze zakłócając im naturalne środowisko.
3 grudzień, 2009
[…] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]
3 grudzień, 2009
Czy ktos moglby mi powiedziec jaki obiektyw daje tak szeroki kat i tak male znieksztalcenia?
3 grudzień, 2009
Świetne zdjęcia!!! Jedna z lepszych serii jakie oglądałem na tej stronie. Dynamiczne, pełne przestrzeni kadry(też jestem ciekawe co to za obiektyw daje takie efekty). Świetnie uchwycone momenty i sceny.
4 grudzień, 2009
[…] Fuentes de las fotos| English Russia y 900px […]
5 grudzień, 2009
Żal człowieka ściska kiedy pomyśli sobie, że nasze dzieci/wnuki będą najprawdopodobniej mówić o tych pięknych stworzeniach jako o wymarłych.
6 grudzień, 2009
świetne.
6 grudzień, 2009
they get familiar together
7 grudzień, 2009
Typowe w Afryce.
Żreć nie ma co ale na kałachy mają :)
9 grudzień, 2009
Muy buenas todas!!
12 grudzień, 2009
pierwsze i ostatnie – niesamowite, piękne zdjęcia
fantastyczne zwierzęta…