Guerillas, goryle i rezerwat

Park Narodowy Wirunga rozciąga się we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Wcześniej znany jako Park Narodowy Alberta, jest rezerwatem, gdzie na powierzchni 7800 km² żyją pod ochroną goryle. Z powodu kłusownictwa i wojny domowej, która zakończyła się z końcem 2008 roku, liczebność tych zwierząt drastycznie spadła. Z 20 tys. populacji goryli nizinnych, pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, obecnie żyje zaledwie 4 tys. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja goryli górskich, których w Wirunga żyje zaledwie 200.
Od kilku miesięcy sytuacja ulega poprawie. Na teren zajęty kiedyś przez wojska generała Laurenta Nkundy, po kilkunastu miesiącach przerwy, wracają strażnicy parku, którzy będą chronić te niezwykłe zwierzęta. (29 fotografii)

1

1. DEMOKRATYCZNA REPUBLIKA KONGA, Goma: Opiekun z ośrodka dla goryli, Andre Bauma, trzyma na rękach czteromiesięczną Tumaini (co znaczy “Nadzieja”). Tumaini zostala odebrana kłusownikom przed dwoma miesiącami. (Foto: John Moore/Getty Images)

2

2. DRK, Rumangabo: Panorama południowej część Parku Narodowego Wirunga. W tej części Kongo żyje 200 (z ok. 700 na całym świecie) goryli górskich. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

3

3. DRK, Wirunga, listopad 2008: Żołnierze oddziałów generała Nkundy na obszarach zamieszkałych przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

4

4. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Emmanuel De Merode (pierwszy z prawej), dyrektor Parku Narodowego Wirunga, negocjuje z żołnierzami Narodowego Kongresu Obrony Ludu zgodę na powrót pracowników parku na tereny zamieszkiwane przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

5

5. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Żołnierze Narodowego Kongresu Obrony Ludu na kontrolowanych przez siebie terenach, które są częścią Parku Narodowego Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

6

6. DRK, Rumangabo, listopad 2008: Od września 2007 roku teren ten był w pełni kontrolowany przez oddziały Narodowego Kongresu Obrony Ludu i nie pojawiali się tutaj strażnicy z Parku Narodowego Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

7

7. DRK, Bukima: Strażnicy z Parku Narodowego Wirunga witają się z kolegami, którzy zostali odcięci w górach przez trwające walki. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

3

8. DRK, Wirunga : Strażnik z parku przechodzi obok tabliczek na miejscu pochówku ośmiu goryli, które zginęły podczas walk między partyzantami działającymi w tym rejonie. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

4

9. DRK, Ishango: Były spadochroniarz i instruktor, Ludovic Morel, rozdaje strażnikom parku amunicję do automatów Kałasznikowa. W ubiegłym roku szkolenie wojskowe przeszło 500 strażników, którzy na terenie parku stykają się z uzbrojonymi kłusownikami. (Foto: John Moore/Getty Images)

5

10. DRK, Ishango: Strażnicy z Parku Narodowego Wirunga na patrolu. (Foto: John Moore/Getty Images)

11

11. DRK, Ishango: Strażnicy ukryci w trawie obserwują patrolowany teren. (Foto: John Moore/Getty Images)

7

12. DRK, Goma: Mężczyzna z Gomy zatrzymany podczas patrolu. Znaleziono przy nim mięso antylopy upolowanej w Parku Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

8

13. DRK, Rumangabo: Czaszka dorosłej samicy goryla górskiego zabitej razem z sześcioma innymi gorylami przez kłusowników. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

9

14. DRK, Goma: Czterdziestolatkowie Moses Muhimuka (koszula w paski) i Amona Sebogogo, (niebieska koszula), zatrzymani i skazani na osiem miesięcy więzienia i grzywnę w wysokości 10 tys. USD, za zabicie goryli w 2007 roku. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

10

15. DRK, Tshiabirimu: Strażnicy na terenie Parku Narodowego Wirunga zmierzają w wyższe partie gór, do sektora zamieszkanego przez goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

11

16. DRK, Bukima: Grupa pracowników parku w drodze do obszaru, w którym żyją goryle górskie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

12

17. DRK, Rugari: Kilku byłych partyzantów z oddziałów generała Laurenta Nkundy w towarzystwie pracownika parku (biało zielona koszula) obserwuje młodego goryla. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

13

18. DRK, Wirunga: Strażnik, Innocent Mburanumwe, filmuje dorosłego goryla górskiego podczas prowadzengo spisu liczebności populacji goryli na tym obszarze. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

14

19. DRK, Bukima: Pierwszy z goryli zaobserwowany na przełomie 2008 i 2009 roku. Wszystko wskazuje na to, że liczba goryli w Parku Virunga powiększyła się o pięć młodych. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

15

20. DRK, Wirunga: Dorosły goryl górski obserwuje strażnika parku. AFP PHOTO/ ROBERTO SCHMIDT

16

21. DRK, Bukima: Nowonarodzony goryl w rodzinie Kabirizi wraz z rodzicami. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

17

22. DRK, Tshiabirimu: Strażnik parku na terenach szczególnie dotkniętych na skutek walk między siłami rządowymi a oddziałami generała Nkundy w 2008 roku. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

22

23. DRK, Goma: Dwuletni goryl o imieniu Serufuli siedzący na szczycie drzewa palmowego. (Foto: John Moore/Getty Images)

23

24. DRK, Bukima: Dorosły goryl górski w swoim naturalnym środowisku w parku Wirunga. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

24

25. DRK, Bukima: Emmanuel De Merode na terenach Parku Narodowego Wirunga, do których, z powdu konfliktu, strażnicy nie mieli dostępu przez kilkanaście miesięcy. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

26

26. DRK, Bukima: Emmanuel De Merode w towarzystwie innych pracowników parku wizytują teren rezerwatu. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

27

27.DRK , Goma: Osierocone goryle, mieszkające w ośrodku w Goma, zbliżają sie do leżącego pluszaka-goryla. (Foto: John Moore/Getty Images)

28

28. DRK, Goma: Trzyletni goryl Itibero rozbija kamieniami orzech. (Foto: John Moore/Getty Images)

29

29. DRK, Goma: Osierocone goryle drzemią wraz ze swoim opiekunem w centrum badawczym zorganizowanym przez Diane Fossey, wybitną specjalistkę w dziedzinie etologii i badaczkę goryli górskich. (Foto: John Moore/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • goryle
 • jak wygląda goryl
 • park narodowy wirunga zwierzęta
 • goryl górski
 • goryle gorskie
 • małe goryle
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.20 komentarzy do wpisu “Guerillas, goryle i rezerwat”

  freqfreq
  2 grudzień, 2009

  Ostatnia fota najlepsza :)

  link do komentarza
  Mario
  2 grudzień, 2009

  Ale bym pojechał tam! Mam nadzieję, że na zdjęciu #20 wszystko skończyło się dobrze.

  link do komentarza
  runerone
  2 grudzień, 2009

  kolejna porcja fantastycznych fotografii. no ale powiem szczerze, że nie nastrajają pozytywnie – zdjęcia doskonale pokazują, w jak nieciekawym położeniu znajdują się te wspaniałe zwierzęta – i nie mają wpływu na swój los, który zależny jest od toczących się na tamtych terenach konfliktów.

  link do komentarza
  mac605
  2 grudzień, 2009
  Paweł Opydo
  2 grudzień, 2009

  Pan na #29 wygląda jak Forman z „House” :)

  link do komentarza
  BrOg
  2 grudzień, 2009

  Niesamowity widok na drugiej fotografii, niesamowity …

  link do komentarza
  parzaq
  3 grudzień, 2009

  Genialne…

  link do komentarza
  matius
  3 grudzień, 2009

  w 6 jest błąd „… przez oddiały Narodowego Kongresu…”
  powinno być „oddziały”

  link do komentarza
  Ansien
  3 grudzień, 2009

  Pierwsze i dwa ostatnie zdjęcia są najlepsze :-) Niesamowite, fascynujące i piękne zwierzęta. Dobrze, że są ludzie z pasją, którzy potrafią się poświęcić.

  link do komentarza
  ania
  3 grudzień, 2009

  czy tylko wojna i kłusownictwo zmniejsza populację goryli,a może cywilizacja która wdziera się na tereny dziewicze zakłócając im naturalne środowisko.

  link do komentarza
  Pingback HectorMG » Guerrillas
  3 grudzień, 2009

  […] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]

  link do komentarza
  daniel
  3 grudzień, 2009

  Czy ktos moglby mi powiedziec jaki obiektyw daje tak szeroki kat i tak male znieksztalcenia?

  link do komentarza
  Terry
  3 grudzień, 2009

  Świetne zdjęcia!!! Jedna z lepszych serii jakie oglądałem na tej stronie. Dynamiczne, pełne przestrzeni kadry(też jestem ciekawe co to za obiektyw daje takie efekty). Świetnie uchwycone momenty i sceny.

  link do komentarza

  […] Fuentes de las fotos| English Russia y 900px […]

  link do komentarza
  barker_s
  5 grudzień, 2009

  Żal człowieka ściska kiedy pomyśli sobie, że nasze dzieci/wnuki będą najprawdopodobniej mówić o tych pięknych stworzeniach jako o wymarłych.

  link do komentarza
  kuba
  6 grudzień, 2009

  świetne.

  link do komentarza
  dwidoderally
  6 grudzień, 2009

  they get familiar together

  link do komentarza
  Borat
  7 grudzień, 2009

  Typowe w Afryce.
  Żreć nie ma co ale na kałachy mają :)

  link do komentarza
  nosoloSporting
  9 grudzień, 2009

  Muy buenas todas!!

  link do komentarza
  stoplamek
  12 grudzień, 2009

  pierwsze i ostatnie – niesamowite, piękne zdjęcia
  fantastyczne zwierzęta…

  link do komentarza