Plaga przełomu tysiącleci

Światowy Dzień (Walki z) AIDS obchodzony jest 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności, jest końcowym stadium zakażenia HIV. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną krwią (np. przez stosowanie tej samej igły wśród narkomanów) i w momencie kontaktu seksualnego z nosicielem. Choroba przenoszona jest również z matki na dziecko (w wyniku komplikacji porodowych).
Szacuje się, że pod koniec 2008 roku na świecie żyło 33,4 miliona nosicieli wirusa HIV. W ciągu tego samego roku zakażonych zostało 2,7 miliona ludzi, a 2 miliony zmarły na AIDS (w tym 280 tys. dzieci). Blisko 2/3 zakażeń wirusem HIV ma miejsce w Afryce.
Do tej pory nie został opracowany lek na AIDS. Dzięki długofalowemu leczeniu antyretrowirusowemu możliwe jest zahamowanie replikacji wirusa i wydłużenie życia nosicieli. (29 fotografii)

1

1. CHINY, Pekin: Turyści stojący przed Stadionem Narodowym w Pekinie. Szacuje się, że w Chinach żyje 700 tys. osób zakażonych wirusem HIV. (Foto: China Photos/Getty Images)

2

2. UGANDA, Kampala: Christine Nakato (48 lat), zakażona HIV odpoczywa na łóżku w ośrodku leczniczym. Uganda uważana jest za pioniera walki z AIDS w państwach Afryki. (Foto: Marco Di Lauro/Getty Images)

3

3. HAITI, Cange: Mężczyzna zakażony HIV i chory na gruźlicę leczony w szpitalu Zanmi Lasante. Większość zakażonych HIV, ostatnie chwile życia spędza w domu, ponieważ większość szpitali w kraju nie może ich przyjąć. (Foto: Shaul Schwarz/Getty Images)

4

4. INDONEZJA, Merauke: Oboje rodzice siedmioletniej Safiry zmarli na AIDS. Prostytucja i narkomania stanowią najczęstszą przyczyne zachorowań na AIDS. (Foto: Ulet Ifansasti/Getty Images)

5

5. KAMBODŻA, Phnom Penh: Chory na AIDS Pick Sino czeka na wizytę u lekarza. Blisko 2,8 procent społeczeństwa Kambodży w wieku między 15 – 49 lat (169 tys. ludzi) jest zakażona wirusem. (Foto: Natalie Behring-Chisholm/Getty Images)

6

6. INDONEZJA, Merauke: Jedenastoletni Augusto został zdiagnozowany jako HIV pozytywny tuż po urodzeniu. Wirusem zakaził się od swojej matki. (Foto: Ulet Ifansasti/Getty Images)

7

7. RPA: “Izangoma”, czyli lokalni szamani, spotykają się w wiosce Ntlabeni, aby pomóc zakażonym wirusem HIV. (Foto: Dave Hogan/Getty Images)

8

8. RPA, Gauteng: Niewidoma kobieta opiekująca się dwoma zakażonymi HIV wnukami. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

9

9. HAITI, Cange: Juolith Dreusonne (22 lata) zakażony HIV leczona w szpitalu Zanmi Lasante. (Foto: Shaul Schwarz/Getty Images)

10

10. UGANDA, Kampala: Lillian (10 lat) i Sophia (11 lat) odwiedzają zakażoną wirusem babcię. (Foto: Marco Di Lauro/Getty Images)

11

11. KENIA, Nairobi: Kobiety zakażone HIV mieszkające w slamsach Nairobi. Szacuje się, że stosunek zakażeń wśród kobiet i mężczyzn wynosi 5:1, co wskazuje na feminizację wirusa w Kenii. (Foto: Brent Stirton/Getty Images for the GBC)

12

12. RPA, Witbank: W każdy piątek, kobiety rozdają wśród lokalnej społeczności prezerwatywy oraz ulotki dotyczące bezpiecznego seksu. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

13

13. INDONEZJA, Yogyakarta: Transseksualista o imieniu Tutii, pracujący na ulicach Yogyakarty jako prostytutka, czeka na klienta. (Foto: Ulet Ifansasti/Getty Images)

14

14. INDONEZJA, Merauke: W jednym z domów publicznych w Merauke, aby skłonić prostytutki do stosowania zabezpieczeń, liczone są opakowania po zużytych prezerwatywach. (Foto: Ulet Ifansasti/Getty Images)

15

15. INDONEZJA, Dżakarta: Narkoman przygotowuje igłę przed wstrzyknięciem narkotyku. Z 33 prowincji Indonezji, aż 6 boryka się z bardzo poważnym wzrostem zachorowań na AIDS. (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

16

16. KAMBODŻA, Phnom Penh: Yet Sophine (41 lat), zakażony HIV, pocieszny przez swoją żonę. (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

17

17. INDONEZJA, Dżakarta: Prostytutka pracująca na ulicach Dżakarty udowadnia pracownikowi socjalnemu, że wie w jaki sposób należy używać prezerwatyw. (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

18

18. BIRMA, Rangun: Lekarz bada chorą na AIDS ciężarną kobietę. W Birmie zaledwie 0,3% PKB przeznaczane jest na służbę zdrowia. (Photo Paula Bronstein/Getty Images)

19

19. CHINY, Pekin: Bohaterowie kampanii społecznej skierowanej do homoseksualistów żyjących w Chinach. Do 2001 roku skłonności homoseksualne leczone były jako choroba o podłożu psychologicznym, zaniedbując problem zakażeń HIV wśród tej mniejszości seksualnej. (Foto: Brent Stirton/Getty Images for the GBC)

20

20. UKRAINA, Donieck: Volodian (37 lat), były narkoman, którego żona zmarła na AIDS, odwiedzany przez przyjaciółkę. W Doniecku żyje najwięcej osób zakażonych HIV na Ukrainie. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

21

21. UKRAINA, Donieck: Uzależniony od narkotyków i zakażony HIV Sergei (28 lat) w swoim mieszkaniu w Doniecku. (Foto: Brent Stirton/Getty Images)

22

22. USA, Waszyngton: Lupita Johnson, uzbrojona w ulotki i prezerwatywy, podczas wiecu z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS w 2006 roku. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

23

23. USA, Waszyngton: Elizabeth Seidman, przed Białym Domem, bierze udział w wiecu na rzecz rozpoczęcia programu wymiany igieł wśród narkomanów. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

24

24. USA, San Francisco: Kobieca dłoń na pomniku 'Circle of Friends, na którym upamiętnione zostały ofiary AIDS. (Foto: Justin Sullivan/Getty Images)

25

25. USA, San Francisco: Ojciec, podczas nabożeństwa, trzyma za ramię Mitchella Sterlinga, który jest HIV pozytywny od kilku lat. (Foto: Kimberly White/Getty Images)

26

26. USA, Plantation: Paul Spearing, koordynator projektu zapobiegania HIV wśród seniorów, pokazuje właściwy sposób zakładania prezerwatywy. (Foto: Joe Raedle/Getty Images)

27

27. USA, Los Angeles: Przyczepa campingowa przekształcona w mobilne centrum testów na obecność HIV. Wynik badania znany jest już po 20 minutach. (Foto: David McNew/Getty Images)

28

28. USA, Nowy Jork: Kobieta, przedstawiająca się jako Vanessa, wykonuje badanie na obecność wirusa HIV. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

29

29. USA, Waszyngton: Kelvin Mitchell podczas marszu upamiętniającego ofiary AIDS, 1 grudnia 2008 roku. Szacuje się, że jedna na dwadzieścia osób mieszkających w Waszyngotnie zakażona jest wirusem. (Foto: Win McNamee/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • dżakarta
 • narkoman
 • zużyta prezerwatywa
 • hiv jak mozna sie zarazic
 • prostytutki na ulicy
 • donieck prostytutki
 • izangoma
 • izangoma pictures
 • jak wygladaja ludzie chorzy na aids
 • prostytutki
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.23 komentarze do wpisu “Plaga przełomu tysiącleci”

  Kamlo
  30 listopad, 2009

  Strasznie to przygnębiające. A zdjęcie #7 chyba najlepiej oddaje poziom świadomości w Afryce …

  link do komentarza
  Ansien
  30 listopad, 2009

  fot. nr 2 i 7 – najlepszy przykład jak ta choroba wysysa z ludzi życie…
  fot. nr 21 – Sergei wygląda nie na 28 a na co najmniej 50 lat.

  link do komentarza
  Krzysiek
  30 listopad, 2009

  Fot. 29- 1 na 20 osób w Waszyngtonie? Przerażające. W ogóle zdjęcia świetne, acz przerażające

  link do komentarza
  BrOg
  30 listopad, 2009

  I to jest prawdziwy problem ludzkości, a nie „problem zmieniającego się klimatu”. Tylko, żeby uratowć chorych na AIDS trzeba się sporo napracować, a w przypadku klimatu przywli się podatek i kasa sama spływa. Opamiętajmy się!

  link do komentarza
  iwona
  30 listopad, 2009

  w ostatnim czasie deklinacja w mediach słowa „grypa” występowała aż nadto. Szkoda, że media nie nagłaśniają, choć w połowie, problemu AIDS, tak jak nagłaśniały problem grypy. Przeklęte media!!!!

  link do komentarza
  Beata
  30 listopad, 2009

  Wirus Hiv w leku firmy Bayer PL

  http://www.youtube.com/watch?v.....=rec-HM-r2

  Wirus Hiv nie powstał sam ale został stworzony przez ludzi… a może raczej przez istoty, które podają się za ludzi….niech ktoś mi powie że jest inaczej…

  link do komentarza
  Darestt
  30 listopad, 2009

  25. USA, San Francisco: Ojciec, podczas nabożeństwa, trzyma za ramię Mitchella Sterlinga, kótry jest HIV pozytywny od kilku lat. (Foto: Kimberly White/Getty Images)

  „kótry jest HIV pozytywny od kilku lat.” poprosze o przetlumaczenie tego zdania!

  link do komentarza
  Kate
  30 listopad, 2009

  Darestt: 25. USA, San Francisco: Ojciec, podczas nabożeństwa, trzyma za ramię Mitchella Sterlinga, kótry jest HIV pozytywny od kilku lat. (Foto: Kimberly White/Getty Images)“kótry jest HIV pozytywny od kilku lat.” poprosze o przetlumaczenie tego zdania!

  http://www.google.pl/search?q=.....=firefox-a

  link do komentarza
  PollyW
  30 listopad, 2009

  Darestt: “kótry jest HIV pozytywny od kilku lat.” poprosze o przetlumaczenie tego zdania!

  who is HIV positive for the last few years.

  link do komentarza
  X
  1 grudzień, 2009

  „jedna na dwadzieścia osób mieszkających w Waszyngotnie zarażona jest wirusem”.
  Szok.

  link do komentarza
  Piotr Macura
  1 grudzień, 2009

  X: “jedna na dwadzieścia osób mieszkających w Waszyngotnie zarażona jest wirusem”.
  Szok.

  Dodam jeszcze, że dane te pochodzą z raportu opracowanego w 2007 roku http://www.washingtonpost.com/.....77_pf.html

  link do komentarza
  mac605
  1 grudzień, 2009
  Marcin N. Woźniak
  1 grudzień, 2009

  Ech, masakra :(

  PS. W nr 3 jest literówka w słowie leczony :)

  link do komentarza
  przyszła matka
  1 grudzień, 2009

  Ciekawe ilu kobietom w ciąży ginekolog zleca i zaleca zrobienie badania na HIV przy okazji morfologii czy badania moczu na po? Ja pytałam wśród znajomych i nigdzie (mimo że większość wizyt ma miejsce w prywatnych gabinetach) to żaden lekarz sam od siebie nie zaproponował takiego test. A przecież jeśli HIV zostanie wykryty u dziecka odpowiednio wcześnie to ma szanse na zdrowe życie :”Dziecko rodzi się z „białą kartą”. Jeśli nie wiemy o zakażeniu, jedna czwarta umiera przed ukończeniem drugiego roku życia.

  Tymczasem odkrycie HIV na początku ciąży daje niemal stuprocentową pewność, że choroba nie przejdzie na dziecko (prawdopodobieństwo zakażenia spada z ok. 30 do 1 proc.: dzieje się tak dzięki terapii antyretrowirusowej, odpowiednio przeprowadzonemu porodowi oraz rezygnacji z karmienia piersią).”

  http://tygodnik.onet.pl/30,0,36877,1,artykul.html

  link do komentarza

  […] 990px.pl wczoraj, 14:25 Plaga przełomu tysiącleci 990px.pl/…2009/11/30/plaga-przelomu… Pokaż reakcje /* */ inne strony z tej witryny + obserwuj co […]

  link do komentarza

  […] This post was mentioned on Twitter by popydo and 990px.pl, AntonioMendes. AntonioMendes said: A SIDA no mundo, muito sofrimento e falta de esperança.. http://bit.ly/6AZqd2 #FotosDoMundo #aids #sida […]

  link do komentarza
  Pingback HectorMG » Día mundial contra el SIDA
  1 grudzień, 2009

  […] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]

  link do komentarza
  Marcin Wojcik
  1 grudzień, 2009

  imho, niezla akcje „facing AIDS” przeprowdzil dzis flickr

  link do komentarza
  kukaburra
  4 grudzień, 2009

  Do autora: prosze o poprawienie podpisow pod zdjeciami z „zarazony” na „zakazony”. Zdaje sobie sprawe, ze niewielu zwraca uwage na te roznice, ale jednak HIV nie mozna sie zarazic (czyli droga kropelkowa).
  Zdjecia bardzo dobre!

  link do komentarza
  Piotr Macura
  5 grudzień, 2009

  kukaburra: Do autora: prosze o poprawienie podpisow pod zdjeciami z “zarazony” na “zakazony”. Zdaje sobie sprawe, ze niewielu zwraca uwage na te roznice, ale jednak HIV nie mozna sie zarazic (czyli droga kropelkowa).
  Zdjecia bardzo dobre!

  Bardzo słuszna uwaga – dziękuję za wskazanie. Poprawione.

  link do komentarza
  Trackback How To Do Well In An Interview
  2 lipiec, 2015

  How To Do Well In An Interview

  Plaga przełomu tysiącleci – 990px.pl – fotoreportaże, galerie zdjęć, fotografia cyfrowa

  link do komentarza
  Trackback cheap fake nfl jerseys
  29 listopad, 2015

  cheap fake nfl jerseys

  Plaga przełomu tysiącleci – 990px.pl – fotoreportaże, galerie zdjęć, fotografia cyfrowa

  link do komentarza