Mur na granicy USA – Meksyk

W Stanach Zjednoczonych mieszka 11,5 miliona meksykańskich imigrantów. Ocenia się, że 85% z nich przebywa tam nielegalnie. Aby uszczelnić granicę, Rząd Stanów Zjednoczonych buduje mur na granicy z Meksykiem.
Obok nielegalnych imigrantów, zadaniem muru będzie powstrzymywanie przemytników narkotyków oraz terrorystów przedostających się na terytorium USA.  Granice wzdłuż muru patroluje ponad 15 tys. agentów oraz niezliczona liczba obywateli USA, którzy dobrowolnie współpracują ze strażą graniczną przy ochronie szczelności granicy z Meksykiem. Nie powstrzymuje to jednak napływu nielegalnych imigrantów, dla których przekroczenie granicy z USA jest szansą na przeżycie, oraz nadzieją na utrzymanie swoich rodzin.
Do  czerwca wybudowanych zostało tysiąc kilometrów muru. Utrzymanie i konserwacja muru będą kosztowały w ciągu najbliższych 20 lat 6,5 miliarda dolarów. (33 fotografie)

1

1. SAN YSIDRO, CA: Obywatel Meksyku wyglądający przez szczelinę w murze granicznym. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

2

2. LAREDO, TX: Punkt graniczny między terytorium USA i Meksyku na rzece Rio Grande. (Foto: John Moore/Getty Images)

3

3. MEKSYK, Tijuana: Typowa kolejka czekających rankiem na wjazd na terytorium USA z Meksyku. (Foto: David McNew/Getty Images)

4

4. SAN YSIDRO, CA: W taki sposób granicę przekraczają piesi. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

5

5. OTAY MESA, CA: Prace przy kopaniu rowów na granicy z Meksykiem. Będą one utrudniały zbliżenie się do muru pojazdów przemytników. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

6

6. OTAY MESA, CA: Członek Gwardii Narodowej naprawia uszkodzony fragment muru granicznego. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

7

7. EL PASO, TX: Centrum monitoringu strefy przygranicznej zarządzane przez Gwardię Narodową. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

7

8. CHULA VISTA, CA: Dwie strony muru: gęsta zabudowa granicznego miasta Tijuana i pola po stronie amerykańskiej. (Foto: David McNew/Getty Images)

9

9. NOGALES, AR: Patrol straży granicznej obserwujący fragment muru w miejscowości Nogales. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

10

10. SAN YSIDRO, CA: Hector Gomez (po prawej) “ściska” rękę swojego brata przez siatkę rozciągniętą na granicy. Jest to jedyny kontakt fizyczny z bratem, odkąd szesnaście lat temu opuścił Meksyk. (Foto: David McNew/Getty Images)

11

11. SAN YSIDRO, CA: Ana Gomez (po lewej) wita się z rodziną, która pozostała w Meksyku. (Foto: David McNew/Getty Images)

12

12. SAN YSIDRO, CA: Pedro Saenz wita się z krewnym po drugiej stronie granicy. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

13

13. SAN YSIDRO, CA: Rodzina państwa Revoredo (po obu stronach ogrodzenia) pozuje do zdjęcia na granicy USA – Meksyk. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

14

14. SAN YSIDRO, CA: Spotkanie rodzinne przy ścianie granicznej. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

15

15. NOGALES, AZ: Ludzie przechodzący wzdłuż muru granicznego. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

16

16. SAN DIEGO, CA: Samochód straży granicznej ciągnący opony. Na wygładzonym w ten sposób piasku łatwiej zauważalne są ślady. (Foto: David McNew/Getty Images)

17

17. CALEXICO, CA: Ślady pozostawione na piasku przez lisa, który przekroczył granicę. (Foto: David McNew/Getty Images)

18

18. DEMING, NM: Buty skonfiskowane nielegalnym imigrantom, którzy usiłowali przekroczyć granicę. Przyczepiona do podeszw guma ma imitować krowie kopyta. (Foto: Chip Somodevilla/Getty Images)

19

19. SAN DIEGO, CA: Samochody straży granicznej na patrolu. (Foto: David McNew/Getty Images)

20

20. CAMPO, CA: Dziura wycięta w murze granicznym. Pozwala na obserwację terenu po obu stronach muru. (Foto: David McNew/Getty Images)

21

21. MEKSYK, Agua Prieta: Kapliczka, której patronem jest Juda Tadeusz (patron od spraw trudnych i beznadziejnych) zbudowana tuż przy granicy. W kapliczce tej modlą się osoby, które zamierzają nielegalnie przedostać się na terytorium USA. Przyklejona do ściany ulotka ostrzega przed patrolami organizowanym przez amerykańskich obywateli (ochotników), którzy wypatrują nielegalnych imigrantów. (Foto: Scott Olson/Getty Images)

22

22. YUMA, AZ: Rzeczy porzucone przez nielegalnych imigrantów na szlaku przemytników ludzi, nazywanych “kojotami” (hiszp: El Coyote). (Foto: David McNew/Getty Images)

23

23. YUMA, AZ: Ludzie, którzy właśnie nielegalnie przedostali się na terytorium USA. (Foto: David McNew/Getty Images)

24

24. JACUMBA, CA: George Royse, obywatel amerykański, obserwuje granicę z Meksykiem wypatrując nielegalnych imigrantów. (Foto: David McNew/Getty Images)

25

25. NACO, AZ: Amerykańscy ochotnicy pomagający straży granicznej w obserwowaniu muru granicznego. (Foto: Scott Olson/Getty Images)

26

26. SAN LUIS, AZ: Agent straży granicznej obserwuje (niewidoczne na zdjęciu) osoby starające się wspiąć na mur graniczny. (Foto: Gary Williams/Getty Images)

27

27. EL CENTRO, CA: Meksykanie zatrzymani przez patrol straży granicznej. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

28

28. YUMA, AZ: Meksykanie, którym postawiono zarzut nielegalnego przekroczenia granicy. (Foto: David McNew/Getty Images)

29

29. NOGALES, AZ: Nielegalny imigrant czeka na deportację do Meksyku. (Foto: Sandy Huffaker/Getty Images)

30

30. NOGALES, AZ: Areszt straży granicznej i umieszczony tam plakat ostrzegający przed niebezpieczeństwem związanym ze współpracą z “kojotami”. (Foto: Scott Olson/Getty Images)

31

31. AJO, AZ: Pozostałości samochodu ostrzelanego przez patrol straży granicznej, którym usiłowali przekroczyć granicę nielegalni imigranci. (Foto: David McNew/Getty Images)

32

32. NOGALES, AZ: Zapadający zmierzch nad odcinkiem muru granicznego w Nogales. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

33

33. MEKSYK, Tijuana: Samochody oczekujące późnym wieczorem na wjazd na terytorium USA z Meksyku (Foto: David McNew/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • granica usa meksyk
 • granica meksyk usa
 • mur na granicy usa meksyk
 • mur między usa meksykiem
 • tijuana meksyk
 • mur graniczny usa meksyk
 • usa meksyk mur
 • mur Meksyk USA
 • dłgosić granicy między USA a Meksykiem
 • granica meksykańsko amerykańska
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.46 komentarzy do wpisu “Mur na granicy USA – Meksyk”

  pmacura
  7 październik, 2009

  Jedna uwaga z moej strony na początek: sam proceder przemycania ludzi przez granicę, to temat na osobny materiał i mam nadzieję, że uda się taki przygotować. Dzisiaj chcę zasygnalizować problemy jakimi są szczelność granicy USA – Meksyk i nielegalna emigracja.

  link do komentarza
  Szymon
  7 październik, 2009

  Świetny materiał.

  Zdjęcie #31 przeraża. Widać że chęć przekroczenia granicy dla tych ludzi jest tak wielka że są gotowi przepłacić to życiem :/

  link do komentarza
  marekogien
  7 październik, 2009

  bardzo spoko reportaż. czekam na następne na ten temat.

  link do komentarza
  NBA
  7 październik, 2009
  maciej
  7 październik, 2009

  ciekawi mnie jakie uprawnienia do zatrzymywania imigrantów mają ci amerykańscy ochotnicy. Piotrze – możesz gdzieś dotrzeć do informacji na jakiej zasadzie te cywilne patrole funkcjonują?

  link do komentarza
  pmacura
  7 październik, 2009

  maciej: ciekawi mnie jakie uprawnienia do zatrzymywania imigrantów mają ci amerykańscy ochotnicy. Piotrze – możesz gdzieś dotrzeć do informacji na jakiej zasadzie te cywilne patrole funkcjonują?

  Przepraszam, zapomniałem podlinkować (już jest link w opisie). Generalnie ich praca ogranicza się zawiadomienia odpoweidnich służb o popełnianym przestępstwie, jeżeli są jego świadkami.

  link do komentarza
  Kamlo
  7 październik, 2009

  Czyli w parktyce „obywatele” ze strzelbami (bo maja prawo do noszenia broni) kręcą się przy granicy i jeżeli coś zobaczą, to dają znać straży granicznej i śledzą uciekinierów?
  Bardzo fajny temat

  link do komentarza
  Magdziulek
  7 październik, 2009

  #18 ależ oni muszą być zdesperowani, że posuwają się do udawania „krów”. Przykre to

  link do komentarza
  Marcelo
  7 październik, 2009

  Bedac w Meksyku slyszalem plotki, ze oni sa nawet zdolni budowac podziemne przejscia po to tylko, zeby sie dostac do USA. W jednym domu jest wejscie do tunelu (w Meksyku), a wyjscie w JuEsEj w innym… Przypuszczam, ze za taki transport musieliby zaplacic gruuuuube pieniadze i nie kazdego na to stac…
  Smutne jest to co sie dzieje w Tijuanie i calym Meksyku. A cala ta historia z murem to tez troche przesada. Czy aby na pewno to rozwiaze problem? Moze zamiast budowac „maquiladoras” i wykorzystywac tania sila robocza w Meksyku pomogli by w rozwijaniu tamtejszej gospodarki?

  link do komentarza
  Wojtek
  7 październik, 2009

  Dla tych ktorzy chca poczytac na temat organizacji w USA ktora ‚wspomaga’ obserwowanie granicy z Meksykiem:
  http://www.friendsoftheborderpatrol.com/

  Sa to glownie byli policjanci, zolnierze itp – strona dokladnie opisuje ich misje i zalozenia. Przejezdzalem z zona granice San Diego – Tijuana oraz w Tecate i wiem co to znaczy tam byc. Powiedzmy sobie szczerze ze Tijuana to bodajze najbardziej niebezpieczne miasto w Meskyku – wojny gangow (narkotyki/prostytucja) sa zupelnie niekontrolowane przez rzad i policje (korupcja na najwyzszych poziomach). Przejechalismy cala Baje w styczniu tego roku i zatrzymano nas ponad 15 razy po drodze (military check points) – karabiny wycelowane w auto: wysiadac i czekac, po czym sprawdzano auto. To jest normalka i w kazdym przewodniku jest rada: spusc oczy w dol i pokornie czekaj. Tam jest taki bajzel narkotykowy ze wojsko jest jedyna opcja aby to jakos ogarnac.

  Pozdrowienia z Vancouver…

  Wojtek

  link do komentarza
  Kecarg
  7 październik, 2009

  Na zdjęciu 8 ten mur wydaje się taki mały. Zdjęcie 33 nadawałoby się na tapetę.

  link do komentarza
  marek
  7 październik, 2009

  Szymon:
  Zdjęcie #31 przeraża. Widać że chęć przekroczenia granicy dla tych ludzi jest tak wielka że są gotowi przepłacić to życiem :/

  Spójrz na to raczej z drugiej strony: amerykańskie służby prędzej zabiją człowieka niż pozwolą mu przekroczyć granicę.

  Każdy kraj ma prawo chronić swoje terytorium, ale do jakiego stopnia? Wyobraź sobie, że kiedy za komuny ludzie uciekali przez mur z NRD do Berlina Zachodniego, Niemcy z zachodu strzelaliby do nich, już kiedy znaleźli się po drugiej stronie. Byłoby to nie do pomyślenia, prawda? A dziś w Stanach taka polityka jest bezkarna.

  I to jest faktycznie przerażające.

  link do komentarza
  StreetPunk
  8 październik, 2009

  Foto #24, #25, patrioci, w dupę lepsi. Żal…

  link do komentarza
  Uchaty
  8 październik, 2009

  W taki sam sposób powinno się uszczelnić równiez granice Polski!!!
  Amerykańce się nie patyczkują – jak im cos nie pasi to likwidują przyczynę problemu i nie przejmują się żadnymi protestami. A u nas…???

  link do komentarza
  Konioshiwa
  8 październik, 2009

  marek: marek
  7 październik, 2009

  Szymon:
  Wyobraź sobie, że kiedy za komuny ludzie uciekali przez mur z NRD do Berlina Zachodniego, Niemcy z zachodu strzelaliby do nich, już kiedy znaleźli się po drugiej stronie. Byłoby to nie do pomyślenia, prawda?

  A ze strzelano do ludzi po stronie NRD to zupelnie inna sytuacja? Dla mnie zupelnie taka sama! Jest mur i jedni go zdobywaja a inni bronia, jak widac z czasem strony sie zmieniaja.

  link do komentarza
  amfi
  8 październik, 2009

  A co tam na zdjeciu nr 31 robi reklama Mountain Dew?? Sorry, ale to jest bezczelne wklejanie reklam :(

  link do komentarza
  Klauss
  8 październik, 2009

  amfi: A co tam na zdjeciu nr 31 robi reklama Mountain Dew?? Sorry, ale to jest bezczelne wklejanie reklam :(

  Bez przesady z tym spiskiem placementowym. Mountain Dew po prostu jest najtańszy (2l butelka kosztuje 1USD, a taka puszka 25c) i piją go raczej „niewymagający” konsumenci.
  Dobry/smutny zestaw

  link do komentarza
  Max3miasto
  8 październik, 2009

  To chyba nie mur, tylko stalowy płot…

  link do komentarza
  Szymon
  8 październik, 2009

  marek: Spójrz na to raczej z drugiej strony: amerykańskie służby prędzej zabiją człowieka niż pozwolą mu przekroczyć granicę.
  Każdy kraj ma prawo chronić swoje terytorium, ale do jakiego stopnia? Wyobraź sobie, że kiedy za komuny ludzie uciekali przez mur z NRD do Berlina Zachodniego, Niemcy z zachodu strzelaliby do nich, już kiedy znaleźli się po drugiej stronie. Byłoby to nie do pomyślenia, prawda? A dziś w Stanach taka polityka jest bezkarna.
  I to jest faktycznie przerażające.

  Oczywiście nie pochwalam amerykanów za zabijanie imigrantów. Zastanawia mnie tylko, czy ostrzał uciekającego samochodu jest „na porządku dziennym” że tak powiem, czy był to wynik wymiany ognia na przykład.

  link do komentarza

  […] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]

  link do komentarza
  fdgds
  8 październik, 2009

  Jaki tam mur. Blaszany płotek.

  link do komentarza
  AHA
  8 październik, 2009

  Szymon, nie jest to na porządku dziennym, ale nie jest to też wymiana ognia. Samochód forsujący granicę i z duża prędkością jadący w głąb terytorium USA, jednocześnie odmawiający zatrzymania się, stanowi wielkie zagrożenie, bo cholera wie, czy w środku nie siedzi terrorysta, a wóz nie jest wyładowany trotylem, więc zestrzelenie jest najlepszym rozwiązaniem.

  link do komentarza
  heniu
  8 październik, 2009
  Philip J. Fry
  8 październik, 2009

  Ochotnicze patrole wykorzystują równierz liberalne prawo do posiadania broni i prawo do obrony własnego terenu (w sensie domu i okolicy – swojej własności) – prawo będące kwintesencją amerykańskiego poczucia wolności. W południowych stanach jak texas, od czasów dzikiego zachodu każdy obywatel ma prawo bez ostrzeżenia otworzyć ogień do osoby wkraczającej bezprawnie na jego prywatną własność. Formalnie więc patrole pilnuja nie terytorium US, tylko własnej ziemi i teoretycznie strzelają do każdego niezależnie od narodowości.

  link do komentarza
  shr
  8 październik, 2009

  Niesamowita ta przyjaźń i serdeczne podejście USA do reszty swiata, zwłaszcza biedniejszego. Nas właściwie traktują tak samo, z tym, że dla nas z uwagi na odległość takim blaszanym murem są wizy do USA.

  link do komentarza

  […] Muro en la frontera de los Estados Unidos – México www.990px.pl/index.php/2009/10/07/mur-na-granicy-usa-meksyk/ por nO_nAMe-01 hace pocos segundos […]

  link do komentarza
  Wilson
  13 październik, 2009

  Impressionante.

  Belas fotos!!

  link do komentarza
  pyndzlu
  13 październik, 2009

  a nie można Meksyku dołączyć do stanów? Pomyślcie, i łączcie zamiast dzielić.

  link do komentarza
  mac605
  13 październik, 2009

  1? 6? 7 16 17! 24 27 29 31

  link do komentarza
  gg
  15 październik, 2009
  RMarek
  22 październik, 2009

  Gratulacje za świetnie dobrane zdjęcia, każdy temat to prawie jak krótkometrażowy film który skutecznie przenosi w realia danej tematyki. Pozdrawiam.

  link do komentarza
  Daniel Numan
  5 listopad, 2009

  Nie powinno byc zadnych granic… wszyscy jestesmy tacy sami!

  link do komentarza
  BrzydalNieKumpel
  16 listopad, 2009

  http://leenks.com/gallery1020.htm – ktoś sobie mirror zdjęć zrobił

  link do komentarza

  […] a zdjęcia (ok. 25-30 na każdy wpis) są prezentowane w najwyższej jakości. Polecam przejrzeć Mur na granicy USA – Meksyk oraz Talibowie – 15 lat od […]

  link do komentarza

  […] a zdjęcia (ok. 25-30 na każdy wpis) są prezentowane w najwyższej jakości. Polecam przejrzeć Mur na granicy USA – Meksyk oraz Talibowie – 15 lat od […]

  link do komentarza
  watcher
  7 styczeń, 2010

  Zdjęcie 31 to jest TYLKO reklama! Nie prawdziwy obraz ostrzelanego samochodu!

  link do komentarza
  jonas
  20 luty, 2010

  vamos fazer um muro e cada país para isolar os malditos americanos!

  link do komentarza
  mariel
  6 czerwiec, 2010

  your fotos are great! better than any other i’ve found in internet!!
  thanks

  link do komentarza
  Piotr Macura
  6 czerwiec, 2010

  your fotos are great! better than any other i’ve found in internet!!
  thanks  

  Thnx, I’m glad you enjoy my photo pick.

  link do komentarza
  Eve
  26 sierpień, 2010

  W taki sam sposób powinno się uszczelnić równiez granice Polski!!!
  Amerykańce się nie patyczkują – jak im cos nie pasi to likwidują przyczynę problemu i nie przejmują się żadnymi protestami. A u nas…???  

  Pewnie, i wtedy Polacy wreszcie przestaliby wyjezdzac masowo z kraju. Genialny pomysl, gratuluje…
  6.5 mld dolarow na samo utrzymanie muru, swiadczy tylko o tym, jak uparci sa Amerykanie w tej kwestii. Co za absurd… I moim zdaniem kolejne naruszenie praw czlowieka.

  link do komentarza
  Bat
  10 wrzesień, 2010

  Przemycone trochę prawdy o tym najważniejszym obecnie Murze Granicznym, widocznym nawet z poziomu satelity, jak Mur Chiński. Brak mi w tym reportażu jednej fotki :( . Mam na myśli fotografię pokazującą jeden z odcinków tego muru obwieszonego krzyżami po stronie meksykańskiej, symbolizującymi ludzi zabitych podczas próby jego przekroczenia. Bo ludzie ginęli nie tylko na Murze Berlińskim. :(

  link do komentarza
  MCS
  12 październik, 2010

  SPOKO MATERIAŁ,BARDZO DOBRE FOTKI,POZDRO DLA AUTORA

  link do komentarza
  Zdjęcia ślubne Lublin
  9 listopad, 2011

  Przemycone trochę prawdy o tym najważniejszym obecnie Murze Granicznym, widocznym nawet z poziomu satelity, jak Mur Chiński. Brak mi w tym reportażu jednej fotki :( . Mam na myśli fotografię pokazującą jeden z odcinków tego muru obwieszonego krzyżami po stronie meksykańskiej, symbolizującymi ludzi zabitych podczas próby jego przekroczenia. Bo ludzie ginęli nie tylko na Murze Berlińskim. :(

  Mi osobiście przypomniał się jeszcze ten mur oddzielający Autonomię Palestyńską od Izraela.

  link do komentarza
  Niunio
  28 listopad, 2011

  To śmieszne ale to wygląda identycznie jak w czasach komuny w Niemczech
  tylko mur stawia tam przeciwna strona

  link do komentarza
  TurkusoweOczko92
  17 marzec, 2013

  Pisałam dzis prace na ten temat;) bardzo ciekawy reportaz i wzruszający zarazem ;) dziękuje za pomoc ;*

  link do komentarza
  pawel
  16 lipiec, 2013

  Ja osbiscie przekroczylem nielegalnie granice w Nogales arizona ,a ci ochotnicy amerykanscy co pomagaja strazy granicznej nie maja zadnych praw lapania nielegalnych immigrantow tylko moga powiadomic Border Patrol jak kogos zobacza na pustyni przez ta swoja lornetke.Z roku na rok jest coraz ciezej przekroczyc nielegalnie granice,technika idzie do przodu ,dzisiaj granica jest naszpikowana elektronika kamery termowizyjne ,czujniki sejsmiczne,maja szczescie amerykanie ze sa w takim polozeniu kanada z jednej strony a meksyk z drugiej ,jak by nie ten ocean to by sie nie odgonili od nielegalnych.

  link do komentarza