Ponoć koniecznie z Rosji powinny pochodzić co najmniej dwie rzeczy. Jedną z nich jest kawior, czyli solona ikra ryb jesiotrowatych. Tymczasem w Izraelu, z dala od wód Wołgi i Morza Kaspijskiego, Rosja przegrywa walkę o prym w produkcji tego luksusowego produktu.
Kibuc Dan (na północy Doliny Hula), gdzie hoduje się około siedem tysięcy jesiotrów, jest wytwórcą trzech ton najwyższej jakości kawioru rocznie. Dlatego właśnie do Izraela płyną zamówienia z Japonii, USA, wielu krajów Europy oraz również z samej Rosji. Ile kosztuje kawior? Cena rynkowa to około 5 tys. USD za kilogram. (24 fotografie)

1. IZRAEL, Kibuc Dan: Pracownik kibucu niosący samicę jesiotra. (Foto: David Silverman/Getty Images)

2. IZRAEL, Kibuc Dan: Zbiorniki wodne przygotowywane do zasiedlenia przez jesiotry. AFP PHOTO/JONATHAN NACKSTRAND

3. IZRAEL, Kibuc Dan: Zadaszony zbiornik do hodowli jesiotrów. AFP PHOTO/JONATHAN NACKSTRAND

4. IZRAEL, Kibuc Dan: Pracownik kibucu wyjmuje samicę jesiotra z basenu. (Foto: David Silverman/Getty Images)

5. IZRAEL, Kibuc Dan: Aby utrzymać świeżość, ryby umieszczane są w pojemnikach z lodem. (Foto: David Silverman/Getty Images)

6. IZRAEL, Kibuc Dan: Biolog zatrudniony w gospodarstwie sprawdza jakość ikry. (Foto: David Silverman/Getty Images)

7. IZRAEL, Kibuc Dan: Zabita ryba jest starannie myta przed pobraniem ikry. (Foto: David Silverman/Getty Images)

8. IZRAEL, Kibuc Dan: Samica jesiotra jest zdolna do przenoszenia wewnątrz swojego ciała nawet dwa kilogramy ikry. AFP PHOTO

9. IZRAEL, Kibuc Dan: Pozyskiwanie ikry odbywa się w sterylnym pomieszczeniu. (Foto: David Silverman/Getty Images)

10. IZRAEL, Kibuc Dan: Z jedej samicy jesiotra pozyskiwanych sa tysiące drobnych jajeczek. (Foto: David Silverman/Getty Images)

11. IZRAEL, Kibuc Dan: Ikra jesiotra widziana z bliska. (Foto: David Silverman/Getty Images)

12. IZRAEL, Kibuc Dan: Pracownik kibucu (po prawej) wyjmuje ikrę z wnętrza ryby, podczas gdy drugi przygotowuje ją do pakowania. (Foto: David Silverman/Getty Images)

13 IZRAEL, Kibuc Dan: Proces oddzielania ikry od łożyska. (Foto: David Silverman/Getty Images)

14. IZRAEL, Kibuc Dan: Tysiące drobnych jajeczek pozyskanych z jesiotrów. (Foto: David Silverman/Getty Images)

15. IZRAEL, Kibuc Dan: Do ikry dodawana jest sól, którą należy starannie wymieszać. (Foto: David Silverman/Getty Images)

16. IZRAEL, Kibuc Dan: Pojedyńcza, zasolona ikra jesiotra – kawior. (Foto: David Silverman/Getty Images)

17. IZRAEL, Kibuc Dan: Chwila przerwy podczas pracy przy pozyskiwaniu ikry. (Foto: David Silverman/Getty Images)

18. IZRAEL, Kibuc Dan: Yigal Ben Tzvi, dyrektor kibucu prezentujący uncję (28 gram) kawioru o wartości 140 USD. (Foto: David Silverman/Getty Images)

19. IZRAEL, Kibuc Dan: Yigal Ben Tzvi trzyma w rękach młodego jesiotra ze swojej farmy. AFP PHOTO/JONATHAN NACKSTRAND

20. FRANCJA, Le Teich: Czarny kawior wkładany do puszek w jednej z fabryk we Francji. AFP PHOTO PATRICK BERNARD

21. TAJLANDIA, Bangkok: Światowa czołówka szefów kuchni przygotowuje ekskluzywne przyjęcie dla najbogatszych biznesmenów. Na stole oczywiście nie zabrakło kawioru z jesiotra. AFP PHOTO / Saeed KHAN

22. USA, Park City: Kawior serwowany podczas festiwalu filmowego Sundance. (Foto: Thos Robinson/Getty Images For LuxeLife)

23. USA, Hollywood: Krakersy w kształcie statuetek Oskarów podawane z mięsem łososia i kawiorem z jesiotra, podczas corocznej gali filmowej. (Foto: Matthew Simmons/Getty Images)

24. UKRAINA, Kijów: Sprzedawca pamiątek oferuje turystom plastikowe zestawy imitujące kawior. AFP PHOTO/SERGEI SUPINSKY
Zobacz również
Użytkownicy poszukiwali:
- jesiotr
- kawior cena
- jesiotr hodowla
- kawior z jesiotra
- kawior
- ile kosztuje kawior
- Ikra jesiotra
- ikra z jesiotra
- ikra z Rosji
- jesiotr ikra
14 wrzesień, 2009
Prawie jak karpik ;)
14 wrzesień, 2009
#19 „Nie dla psa kiełbasa”
14 wrzesień, 2009
#9 i #17 – pan się tam opierdziela równo, a nie „chwila przerwy” :)
14 wrzesień, 2009
Bo to jest „superwisor” :D – Pozdrowienia dla wszystkich pracujących na Wyspach i dla wracających z Work&Travel
14 wrzesień, 2009
[…] Ver galería de imágenes Escrito por Hector MG | Comentarios (0) […]
14 wrzesień, 2009
Musimy pamiętać, że o ile byłe ZSRR słynie z kawioru, o tyle mało kogo stać na ten rarytas. Z takim komentarzem ostatnie zdjęcie ma dodatkowy wydźwięk.
14 wrzesień, 2009
Zadziwiające tak hodować jesiotry na środku pustyni, widać jak się chce to można. Dlaczego cały Bliski Wschód tak nie wygląda?
14 wrzesień, 2009
W polsce przed wojną (pierwszą), Panie, w Wiśle i dopływach pływały jeszcze jesiotry. U nas też by tak można
15 wrzesień, 2009
zabic ,,matke” i wyciądnać ,,płod” do konsumpcji-tak tylko mi się skojarzylo…. obrzydliwe i okrutne
15 wrzesień, 2009
imitacje najlepsze :)
16 wrzesień, 2009
wolę schabowego:)
23 grudzień, 2009
Fajny wybór…
8 październik, 2011
Ja też nie przepadam za kawiorem. A co do zdjęć to tym razem dosyć przeciętny poziom reprezentują niestety.