Modlitwa

Na świecie istnieje ponad dziesięć tysięcy wyznań i religii. Najstarsze ślady kultów sięgają czasów prehistorycznych i wyrażają się rysunkami naskalnymi i rytualnymi pochówkami. Religia od zawsze była sposobem w jakim człowiek starał się racjonalizować otaczający go świat.
I tak ludzie czczą osoby, miejsca i siły natury. Wyrazem tej wiary jest modlitwa. Mimo, iż każdy modli się inaczej, wszystkim przyświeca jeden cel: chęć zbliżenia się do sacrum. (33 fotografie)

1

1. JAPONIA, Hiroszima: Modlący się w Peace Memorial Park w intencji ofiar bomby atomowej. (Foto: Junko Kimura/Getty Images)

2

2. CHINY, Lhasa: Tybetanka kręci młynkiem modlitewnym na progu swojego domu. (Foto: Feng Li/Getty Images)

3

3. MYANMAR, Yangon: Buddyjscy mnisi modlący się w Pagodzie Shwedagon. Uważa się, że w świątyni spoczywa Sandaw (Włosy z Głowy) Buddy Gotamy (ponoć 8 włosów). (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

4

4. INDIE, Dharamsala: Tybetański mnich modlący się podczas ceremonii upamiętniającej pięćdziesięciolecie wygnania. (Foto: Daniel Berehulak/Getty Images)

5

5. MYANMAR, Tachilek: Sai Long Thwe (9 lat) modli się w dniu wstąpienia do nowicjatu. (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

6

6. CHINY, Sertar: Młynki modlitewne w klasztorze Larung Gar, wzniesionym na wysokości 3700 metrów nad poziomem morza. (Foto: China Photos/Getty Images)

7

7. INDIE, Bangalore: Mnisi modlący się podczas uroczystości ku czci narodzin Buddy. AFP PHOTO/Dibyangshu SARKAR

8

8. USA, Austin: Eddie Jones (#32) z Texas Longhorns wraz z kolegami z zespołu modli się przed rozpoczęciem meczu z Missouri Tigers. Texas Longhorns wygrali 56:31. (Foto: Brian Bahr/Getty Images)

9

9. ZACHODNI BRZEG, Gerizim: Ultraortodoksyjny Żyd modlący się na górze Gerizim na Zachodnim Brzegu. AFP PHOTO/Menahem KAHANA

10

10. IZRAEL, Jerozolima: Ultraortodoksyjni Żydzi modlący się podczas protestu przeciw paradzie gejów zorganizowanej w Jerozolimie. AFP PHOTO/AHMAD GHARABLI

11

11. IZRAEL, Jerozolima: Żydzi modlący się przy Ścianie Płaczu, jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. AFP PHOTO/MENAHEM KAHANA

12

12. IZRAEL, przy granicy ze Strefą Gazy: Izraelski żołnierz modlący się na posterunku w pobliżu Strefy Gazy. AFP PHOTO/DMITRY KOSTYUKOV

13

13. ZACHODNI BRZEG, Ramallah: Izraelski officer modlący się w na terenach okupowanych. AFP PHOTO/IDF

14

14. STREFA GAZY, Gaza: Chłopiec podczas piątkowej modlitwy w ruinach meczetu na przedmieściach Gazy. (Foto: Spencer Platt/Getty Images)

15

15. PAKISTAN, Swabi: Pakistańscy uchodźcy modlący się w obozie Chota Lahore. (Foto: Daniel Berehulak/Getty Images)

16

16. IRAK, Bagdad: Irakijczyk popierający radykalnego Moqtada al-Sadra podczas piątkowej modlitwy w Bagdadzie. (Foto: Wathiq Khuzaie/Getty Images)

17

17. AFGANISTAN, Kabul: Mężczyzna na wózku inwalidzkim uczestniczący w modlitwach pierwszego dnia ramadanu. (Foto: Paula Bronstein/Getty Images)

18

18. PAKISTAN, Lahore: Meczet w Lahore, w którym muzułmanie zgromadzili się na modlitwę w czasie trwania ramadanu. AFP PHOTO/ARIF ALI

18

19. AFGANISTAN, Kabul: Wieczorna modlitwa w meczecie w Kabulu. AFP PHOTO/Massoud HOSSAINI

20

20. NEPAL, Kathmandu : Hinduska modląca się nad rzeką Bagmati. W czasie trzydniowych uroczystości zamężne kobiety modlą się o zdrowie dla swoich mężów. AFP PHOTO/Prakash MATHEMA

21

21. INDIE, Bombaj: Modlitwa w czasie uroczystości Pitrupaksh. Upamiętniają one stworzenie bogini Durga, która walczyła z królem demonów (Asura). Zamierzał on bowiem wyrzucić bogów z ich królestwa. AFP PHOTO/ Sajjad HUSSAIN

22

22. INDIE , Bangalore: Modlitwa w dniu święta boga słońca. Modlitwa ta zawsze odmawiana jest nad brzegiem rzeki lub innego akwenu wodnego. AFP PHOTO/Dibyangshu SARKAR

23

23. INDIE , Bangalore: Palone kadzidełka dla każdego wyznawcy hinduizmu są elementem modlitwy. AFP PHOTO/Dibyangshu SARKAR

24

24. INDIE , Allahabad: Modlitwa w wodach rzeki Ganges. Ganges jest uważany przez wyznawców hinduizmu za rzekę świętą i stanowi ucieleśnienie bogini Gangi. AFP PHOTO/Diptendu DUTTA.

25

25. RPA, Johanesburg: Fanka zespołu South African Lions kibicuje swojej drużynie. (Foto: David Rogers/Getty Images)

26

26. USA, St. Paul: Modląca się Paul Eaves z Minneapolis. Każda z par butów upamiętnia jednego żołnierza zabitego podczas zagranicznej misji wojskowej. (Foto: Eric Thayer/Getty Images)

27

27. USA, Nowy Jork: Środa Popielcowa - Victor Saume modlący się w kościele pod wezwanie Św. Pawła. (Foto: Mario Tama/Getty Images)

28

28. IZRAEL, Jerozolima: Pielgrzymująca Wschodniego Kościoła Ortodoksyjnego do Jerozolimy modli się w czasie uroczystości ognia. (Foto: David Silverman/Getty Images)

29

29. MEKSYK, Meksyk: Z uwagi na zagrożenie świńską grypą, mieszkańcy stolicy decydują się na noszenie masek również kościele. (Foto: Joe Raedle/Getty Images)

30

30. NIEMCY, Monachium: Mężczyzna modlący się w kościele pod wezwaniem Św. Piotra. (Foto: Johannes Simon/Getty Images)

31

31. AFGANISTAN, Delaram: Marines uczestniczący w protestanckim nabożeństwie w bazie Delaram. (Foto: Joe Raedle/Getty Images)

32

32. USA, Lakewood: Kapelan Larry Grimm modlący się przy szpitalnym łóżku umierającego Chiu Ning Yuan. (Foto: John Moore/Getty Images)

33

33. AUSTRALIA, Sydney: Pielgrzymi modlący się w czasie Światowych Dni Młodzieży. (Foto: Kristian Dowling/Getty Images)

Użytkownicy poszukiwali:

 • rzeka ganges
 • modlący się ludzie
 • modlący się w kościele obrazy
 • modlitwa - zdjęcia
O nas

Nazywam się Paweł Krawczyk i pracuję w Interii, gdzie jako fotoedytor odpowiadam za zdjęciową atrakcyjność strony głównej portalu. Zanim tu przyszedłem byłem miejskim fotoreporterem i fotografowałem niemal wszystko co działo się w Krakowie i okolicach (koncerty, mecze, protesty, otwarcia, zamknięcia, odsłonięcia, przekazania itd…). Teraz trochę mniej intensywnie fotografuję, ale codziennie przez mój monitor przechodzą setki zdjęć agencyjnych. I te najlepsze i najciekawsze wybieram dla was!

Newsletter

Poprzez fakt wprowadzenia adresu e-mail oraz kliknięcia w przycisk „wyślij” wyrażasz zgodę na otrzymywanie biuletynu informacyjnego serwisu 990px.pl. Usługa będzie świadczona z najwyższą starannością w trybie i na warunkach Regulaminu świadczenia usług przez INTERIA.PL Sp. z o.o.26 komentarzy do wpisu “Modlitwa”

  Mark
  9 wrzesień, 2009

  No tak, przecież i tak wszyscy koniec końców umrzemy, więc tak naprawdę liczy się to, jak zapracujemy na „życie po życiu”. Fajne zdjęcia

  link do komentarza
  Gabs
  9 wrzesień, 2009

  10 tysięcy wyznań i religii. Każdy modli się inaczej, ale pewnie prosi o to samo…

  link do komentarza
  bistro
  9 wrzesień, 2009

  > Każdy modli się inaczej, ale pewnie prosi o to samo…

  Nie zgodzę się. Na zdjęciach wyraźnie można wyróżnić dwie formy modlitwy. Jedna ma dopomóc w pokonaniu przeciwnika, a druga w zapewnieniu pokoju. Ta pierwsza jest niebezpieczna, ponieważ staje się narzędziem do przekonywania siebie o słuszności swoich racji, o tym, że „zło jest tam, a dobro tu”. Wyjątkiem od tego byłby dla mnie jedynie pojedynek sportowy, gdzie mamy rywalizację, ale bez rozlewu krwi.

  link do komentarza
  jmia
  9 wrzesień, 2009

  Bardzo podoba mi się zestawienie zdjęć 7 i 8!
  A w podpisie do 22 „akwen wodny” trochę razi…

  link do komentarza
  kleofas
  9 wrzesień, 2009

  Mi się podoba zestawienie 13 -14 …

  link do komentarza
  PMG
  9 wrzesień, 2009

  6. CHINY, Sertar: Młynki modlitewne w klasztorze Larung Gar, wzniesionym na wysokości 3,700 metrów nad poziomem morza. (Foto: China Photos/Getty Images)

  na wysokości „3700” a jeżeli już koniecznie ze znakiem (a tutaj nie jest to potrzebne, bo wartości do 9999 się nie oddziela) to „3.700”. Ot taka drobnostka.

  link do komentarza
  pmacura
  9 wrzesień, 2009

  Aj, słuszna uwaga PMG – dzięki i poprawione.

  link do komentarza
  ae
  9 wrzesień, 2009

  Warto przy tych zdjęciach wspomnieć jaki jest wpływ modlitwy na oczekiwany skutek — otóż żaden. Przykładowo modlitwa zamiast uleczyć chorego może pogorszyć jego stan. Taka ciekawostka.. ;)

  link do komentarza
  Tygrys
  9 wrzesień, 2009

  @ae
  A tu się nie zgodzę. Zdjęcie #8: Texas Longhorns wygrali 56:31. I co Ty na to, hę?

  link do komentarza
  krecik
  9 wrzesień, 2009

  jmia@
  Jakbyś był w wojsku to by Cię nauczyli, że każda kałuża jest już akwenem wodnym :P

  link do komentarza
  kaoz
  9 wrzesień, 2009

  Nie ma to jak paciorek do miłującego pokój boga obok czołgu (12-13). I ten miły modlitewny grymasik starozakonnych (10). Ale tak to jest jak ktoś ma do łepetyny wbite ze jest z narodu wybranego. Moim zdaniem każda modlitwa powinna oznaczać kontemplację – najlepiej w ciszy oraz samotności

  link do komentarza
  Szymon
  10 wrzesień, 2009

  ciekawy temat. daje pole do popisu w wyborze :)

  link do komentarza
  Ashigaru
  10 wrzesień, 2009

  2. CHINY, Lhasa:…

  wole myśleć o Lhassie jako o Tybecie, a nie Chinach

  http://ratujtybet.org/
  http://www.wolnytybet.info/

  link do komentarza
  Romek z poczty
  10 wrzesień, 2009

  tu widać jak istotną rolę w modlitwie odgrywają dłonie

  link do komentarza
  waltharius
  10 wrzesień, 2009

  Dobre zdjęcia. Ciekawy pomysł.

  link do komentarza
  iwona
  10 wrzesień, 2009

  ciekawe, że na zdjęciu 10 ultra-ortodoksyjni Żydzi modlą się przeciw paradzie gejów. W Polsce przy okazji parad anytgejowskich wykrzykiwane są hasła antyżydowskie. Hmm, coś łączy polskich skinheadów z ultra-ortodoksyjnymi Żydami z Jerozolimy:)

  link do komentarza
  Tygrys
  11 wrzesień, 2009

  @Iwona
  hehe, dobre :D

  link do komentarza
  Gupi Kaowiec
  15 wrzesień, 2009

  Podpis pod zdj. 22 – każdy akwen to zbiornik wody. „Akwen wodny” to jak „cofanie się do tyłu”. Wiem – czepiam się.

  link do komentarza
  biblista
  27 wrzesień, 2009

  wielu szuka Boga od zawsze, wykonując często niepotrzebne czynności, a Jezus powiedział Ja jestem prawda, droga ,życie. Szkoda tylko ,że ludzie przez chęć panowania nad innymi wypaczają te prostą prawdę i robią ją bardzo skomplikowaną….ale kto chce znajduje…..

  link do komentarza
  krystian
  7 październik, 2009

  Swietne zdjecia, podobają mi się sportowe wstawki.

  Jedna tylko uwaga, nie ma czegoś takiego jak South African Lions. Lwy to składak graczy kilku narodowości: Irlandczycy, Szkoci, Walijczycy i Brytyjczycy walczący w jednym zespole.
  A konkretniej to zlepek 4 federacji rugby.
  http://en.wikipedia.org/wiki/B.....rish_Lions

  link do komentarza
  Kees de Groot
  10 październik, 2009

  Your pictures are beautifull, the strength, karakters and showing life as it is are very real…

  i love your work…

  this is life..

  link do komentarza
  Kees de Groot
  10 październik, 2009

  Kees de Groot: Your pictures are beautifull, the strength, karakters and showing life as it is are very real…i love your work…this is life..

  keep up the good work.
  greatings from Holland

  link do komentarza
  pmacura
  10 październik, 2009

  Kees de Groot:

  Thanks for dropping a line, Kees. Cheers!

  link do komentarza
  zbych
  15 marzec, 2011

  Gadał dziad do obrazu a obraz ani razu.

  link do komentarza
  Fotografia ślubna Lublin
  4 październik, 2011

  Jak zwykle zdjęcia świetne, sam byłem w Izraelu i duże wrażenie na mnie wywarła modlitwa Żydów pod ścianą płaczu. Z drugiej strony byłem świadkiem ślubu w Turcji i tam również niesamowita modlitwa. W zasadzie nie ma znaczenia gdzie i w jaki sposób ludzie się modlą atmosfera jest podobna.

  link do komentarza
  Pingback Wyznanie i skrucha | islam po polsku
  31 marzec, 2013

  […] Grafika: http://www.990px.pl/index.php/2009/09/09/modlitwa/ […]

  link do komentarza